Презентація розробки антикорупційної програми від ГО «Антикорупційний штаб» у Харкові

За десять років роботи «Антикорупційний штаб» об’єднав понад 500 тисяч активних громадян і допоміг зберегти 68 мільйонів гривень бюджетних коштів.

Організація розробила антикорупційні програми для семи громад: Скадовська (Херсонська область), Жмеринки (Вінницька область), Миронівки (Київська), Новоукраїнки (Кіровоградська), Ємільчиного (Житомирська), Кам’янця-Подільського (Хмельницька) та Жовкви (Львівська). Громади успішно впроваджують заходи й активно займаються антикорупційною діяльністю.

Детальніше про нову програму розповіли в пресцентрі «Накипіло»: Олена Павлова, начальниця служби з питань запобігання корупції Харківської міської ради, Євген Лісічкін, координатор проєкту з розробки антикорупційної програми ГО «Антикорупційний штаб», член правління ГО «Харківський антикорупційний центр» і Євгенія Вірлич, керівниця проєкту громадської організації «Антикорупційний штаб».

Наразі організація розробляє антикорупційні програми у трьох громадах: Харкові, Фастові (Київська область) та Приютівці (Кіровоградська область).

ГО «Антикорупційний штаб» було засновано у листопаді 2014 року на хвилі Революції Гідності. Тоді боротьба з корупцією вийшла на новий рівень, запит на зміни був величезним. Відтоді організація розробляє цифрові інструменти для контролю за владою.

«Ми створюємо діджитал-інструменти, які залучають людей до запобігання корупції та наближають Україну до Перемоги. Девіз нашої організації, місія її діяльності — нульова толерантність до корупції. Ми розробляємо інновації проти неї. Цим ми займаємося майже весь час», — розповіла Євгенія Вірлич.

Антикорупційна програма — це документ, виконання якого сприяє формуванню негативного ставлення працівників державних органів і юридичних осіб до корупції. Він визначає правила, стандарти і процедури щодо її виявлення, протидії та запобігання. У розробку цієї програми залучені місцева влада, громадські організації, представники місцевого бізнесу, ініціативна група та координатор у громаді.

«Антикорупційний штаб» координує та надає методичну допомогу державним органам і органам місцевого самоврядування у підготовці й виконанні їхніх антикорупційних програм.

Закон України «Про запобігання корупції» не вимагає від органу місцевого самоврядування реалізовувати саме антикорупційну програму. Незважаючи на відсутність такої вимоги, у Харківській міськраді з 2012 року затверджувалися щорічні антикорупційні заходи. Вони містили конкретні дії для дотримання вимог Закону і для органу місцевого самоврядування в цілому, і для кожної посадової особи.

Однак ще до початку повномасштабного вторгнення у 2021 році «Антикорупційний штаб» осягнув, що для підвищення ефективності цих заходів необхідний аналіз корупційних ризиків. Це дозволило б визначити, який конкретний захід здатен запобігти реалізації корупційного прояву та знизити ймовірність його виникнення. Корупційний ризик — це умови, що створюють ймовірність вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією. 

У кожного структурного підрозділу є певний перелік повноважень і функцій, пов’язаних із реалізацією громадянами прав і законних інтересів, які покладені на орган місцевого самоврядування.

«Я думаю, ні для кого не секрет: там, де відбувається реалізація прав і законних інтересів, є певні можливості для зловживань. Ми ставимо перед собою завдання дійсно виявити та оцінити корупційні ризики, тож маємо виконати цю роботу якісно. Нашою метою було не просто створити формальний документ, а розробити антикорупційну програму, яка матиме реальне значення для діяльності Харківської міської ради, а не стане черговим звітом без практичного застосування», — наголосила Олена Павлова.

«Я є співзасновником і членом правління “ХАЦ”. Ми тривалий час робимо моніторинг і аналіз публічних закупівель, а також рішень органів місцевого самоврядування. Щодо співпраці з міською радою. В останні роки ми або отримуємо певну реакцію на окремі кейси, або ж її немає. Проте комунікація триває: наприклад, коли виявляємо завищення цін у конкретних закупівлях. 

Ця програма спрямована саме на превентивні заходи. На мою думку, вона безперечно буде корисною для Харкова. Ми очікуємо на зворотний зв’язок, оскільки, як зазначила міська рада, внутрішній аналіз є важливим, але не менш значущим є зовнішній погляд», — зазначив Євген Лісічкін.

Детальніше за посиланням: 

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share