Після того, як президент України Володимир Зеленський на підставі даних розвідки, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС, який спричинить викид радіації, це викликало панічні настрої серед різних верств населення. Можливість підриву ЗАЄС існувала й раніше, але після Каховської ГЕС сценарій вже не здається нереальним.
Але перше на чому наполягають офіційні особи, це довіряти офіційним джерелам й не починати масово будувати бункери або кілограмами їсти чи навіть пити йод – це не врятує та нашкодить.
На тлі потенційної загрози теракту на Запорізькій атомній електростанції в Україні створено штаби для оперативного реагування. Про це повідомив міністр МВС Ігор Клименко у ході телемарафону роз’яснив:
«Потенційний радіоактивний фон, що може сформуватися у результаті небажаних подій, зберігатиметься близько доби. Ми спроможні знизити радіоактивний фон на 80% саме за цей час. Ми чітко забезпечимо всі необхідні рекомендації та правила поведінки протягом цього часу», – зазначив Клименко.
РЕКОМЕНДАЦІЇ МВС ТА МОЗ
Міністр МВС підкреслив важливість дотримання інструкцій влади. У разі відсутності евакуаційних заходів, громадяни повинні залишатися у своїх будинках, ущільнювати всі отвори, вимкнути вентиляцію та кондиціонери.
За його словами, незабаром будуть проведені відповідні тренування з перекриттям доріг та встановленням санітарних блокпостів. Клименко заявив, що все устаткування для виміру радіації готове до використання.
МОЗ також наголошує на необхідності зберігати спокій у випадку радіаційної аварії. Згідно з рекомендаціями необхідно залишатися у приміщенні або терміново зайти до нього, що вважається найбезпечнішою дією в цих обставинах.
Офіційні інструкції включають також підтримання контакту з офіційними джерелами інформації, такими як ДСНС, поліція та місцева влада, через телебачення, радіо або соціальні мережі.
МОЗ настійно рекомендує обережно зняти зовнішній шар одягу та підтримувати особисту гігієну, щоб мінімізувати ризик впливу радіації. Вони також закликають громадян дотримуватися всіх вказівок та стежити за офіційними джерелами інформації.
ЙОД
У відповідь на потенційну загрозу, МОЗ наголошує на важливості розуміння ролі йодиду калію у зниженні ризику радіаційного впливу. Цей препарат є важливим, але токсичним засобом, який слід використовувати обережно та тільки у випадку радіаційної аварії.
ЦЕ ОЗНАЧАЄ, ЩО ПРИЙМАТИ ЙОГО ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ НЕБЕЗПЕЧНО
Лише за вказівкою лікарів, яка може не бути. Адже витік радіаційного йоду, який спричинив найбільшу кількість смертей та хвороб у Чорнобилі, малоймовірний.
Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу.
«Найдовший період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується в два рази, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько 8 діб. Решта ізотопів радіоактивного йоду має ще коротший період напіврозпаду. Це в свою чергу означає, що з моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду даного ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилась в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року», – пояснили в Державному науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки
Таким чином, йодопрофілактика має сенс тоді і лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає.
Отже, при гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому, йодопрофілактика не потрібна.
Вживання препарату калію йодиду за таких умов є не лише марним, але й шкідливим, вважають ядерники
Рішення про прийом йоду приймається місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки та на підставі наданої місцевим органам виконавчої влади інформації від представників експлуатуючої АЕС організації, МОЗ України, ДСНС України
ЩО ТОДІ ЗАГРОЖУЄ?
На думку вчених, на ЗАЕС може статися аварія не по сценарію Чорнобиля, коли вибухне працюючий реактор, а по сценарію Фукусіми. На жаль, для цього навіть не потрібне застосування вибухівки – просто зупинити охолоджувати реактори.
Реактор потребує постійного охолодження. Є кілька важливих факторів. Нині в ставку-охолоджувачі води достатньо, щоб охолоджувати реактори, коли вони вимкнені. Але щоб вода крізь них проходила, треба електроенергію, – зазначає кандидат хімічних наук Гліб Репіч.
Зазвичай станція використовує зовнішню мережу живлення. Та якщо вона зруйнована, то є резервні дизель-генератори. Саме це й стало причиною аварії у 2011 році на Фукусімі, коли землетрус пошкодив зовнішню мережу, а цунамі змило дизель-генератори.
Але при цьому на ЗАЕС є гермооболонка. Тож навіть коли там щось розплавиться, вона унеможливить швидкий витік радіації.
У найбільш небезпечному положенні жителі навколо ЗАЕС – Енергодар, Нікополь. Їм рекомендують, за можливості покинути територію.
Безпека інших залежить від вітру. Навіть за умов, що небезпечного йоду в реакторах немає, там є цезій є велика кількість ізотопів, але вони так швидко не розпадаються. В першу чергу це цезій. Його рознесе на великі території. Він не настільки небезпечний як йод, тому що він погано накопичується в організмі. Але після Чорнобиля пів світу було уражено цим цезієм
Володимир Мацокін: відновлення Ізюму та боротьба з колаборантами