Первинна психологічна допомога дитині під час війни

Буває, що діти, які пережили травмуючі події, залишаються наодинці з болем і горем. Хтось отримує підтримку від спеціалістів, від дорослих, від друзів, але дехто залишається на самоті.

Завдання дорослого в подібних випадках — не нехтувати дитячими почуттями, не залишати без уваги, не стати співучасником вторинної травми через нечуйне та недбайливе ставлення.

 

Будьте поруч

Приділяйте більше часу дитині, обіймайте, тримайте за руку. Це корисно і вам також, адже фізичний контакт з близькими дуже важливий. Зробіть перед сном дитині легкий масаж. 

Слідкуйте за собою

Діти все чують та відчувають. Якщо ви не можете стримувати емоції — увімкніть мультик, вийдіть з кімнати. Не втрачайте самоконтроль поряд із дитиною: вона не повинна думати, що це через неї. Подробиці війни також дитячій психіці не потрібні.

Розмовляйте

Обговорюйте з дітьми свої та їхні почуття, звертайте увагу, якi саме почуття та події викликають найбільші реакції, щоби згодом із цим можна було працювати вам та психологам. 

Говоріть про власні емоції: діти не повинні почуватися самотніми у своїх хвилюваннях та горі. Підтримуйте їх, поясніть, що це нормально — плакати та сумувати.

Створіть умови

Намагайтеся зробити середовище хоч трішечки схоже на домашнє. Можливо, це буде якась річ, ритуал, який разом робили вдома, якась їжа. Запроваджуйте нові заспокійливі ритуали, намагайтесь відтворити звичний режим. Рутина дуже важлива для дорослих та дітей.

Грайте

Одним із найпопулярнішим методом терапії є гра. Важливо, щоби дитина не застрягла у своїх переживаннях, а прожила їх. Діти повинні гратися, бігати, малювати. 

Пропонуємо декілька ігор, направлені на розслаблення, зняття м’язової напруги, екологічного проявлення агресії.

Намагайтеся пояснити правила гри зрозумілою та доступною для дітей мовою. Не обов’язково робити всі вправи одразу. Спостерігайте за дитиною, наскільки вона залучена, і за можливості спробуйте ще.

1. Квітка та свічка

Уявіть, що у вас в одній руці приємно пахне квітка, а в іншій — запалена свічка. Повільно зробіть вдих через ніс, й уявіть, що відчуваєте запах квітки. Повільно видихніть через рот, наче задуваєте свічку. Повторіть кілька разів.
 
 

2. Лимони

Уявіть, ніби ви підходите до дерева та зриваєте два лимони, по одному в кожну руку. Сильно здавіть лимони, щоби вичавити сік — і вичавлюйте, вичавлюйте! Киньте лимони на підлогу та розслабте руки. Потім повторюйте, доки уявного соку не набереться на склянку лимонаду. Після останнього натискання та кидка струсіть руки, щоби розслабитися.

3. Лінивий кіт

Уявіть, що ви лінивий кіт, який щойно прокинувся після приємного довгого сну. Широко позіхніть, помурчіть як кіт: «мяу-мяу». Тепер витягніть руки, ноги та спину, потягніться повільно, як кіт, — і розслабтеся.

4. Пір’їнка та статуя

Уявіть, що ви пір’їнка, яка літає в повітрі приблизно десять секунд. Раптом ви завмираєте й перетворюєтеся на статую. Не рухайтеся! Потім повільно розслабтеся, знову перетворюючись на пір’їнку в повітрі. Повторіть декілька разів, закінчивши пір’їнкою в розслабленому стані.

5. М’яч для зняття стресу

Зробіть собі м’ячик для зняття стресу. Для цього можна наповнити повітряні кульки сухим горохом або рисом. Візьміть м’яч в руку, можете взяти два в обидві руки, стисніть м’яч і розслабте руку. Поекспериментуйте зі стисканням м’яча. Знайдіть спосіб, який підходить саме вам, змінюючи швидкість, силу та тривалість стискань.

6. Черепаха

Уявіть, що ви черепаха, яка повільно йде на розслаблену прогулянку. Уявіть, ніби раптово почався дощ, щільно згорніться калачиком під панциром на десять секунд. Уявіть, що знову вийшло сонце, тож можна вилізти з панцира та продовжити розслаблену прогулянку. Повторіть кілька разів. Переконайтеся, що завершуєте вправу прогулянкою, щоби тіло розслабилося.

7. Собаки

Перетворюємося на добрих собак, що вихляють хвостиками, а потім  — на злих, що гарчать один на одного.  Згодом знову перетворюємся на добрих собак, що принюхуються та знайомляться.

8. Докричатися до Місяця

Якщо є можливість проявляти голос у повну силу  — уявіть, що треба крикнути послання космонавтам чи інопланетянам. Можна кричати з різних кутів кімнати один одному, можна спрямовувати звук «далеко-далеко».

9. Папір

Рвати папір і потім зібрати з уривків колаж — будь-який образ. Можна задати його, можна запропонувати дітям викласти та клеїти щось своє..

10. Радію-злюсь

«Я злюсь, коли… та «Я радію, коли…».  Можна говорити про переживання та емоції за чергою, щоби дитині було легше та цікавіше.  

Злість, сум, агресія, горе, втрата, жахи війни, з якими ми зштовхнулися, триватимуть ще довго, на жаль. Потрібно розповідати дітям, що будь-які емоції — природні та важливі. Та разом з дорослими дітям буде легше їх пережити.

 

Читайте також

Total
0
Share