З 25 по 29 жовтня в десяти найпопулярніших харківських медіа і телеканалах експерти INFOCRIME Kharkiv зафіксували 78 маніпуляцій у перевірених 1839 новинах.
55 з них (або 74,3%) були «джинсою» бізнесу чи політиків. На користь Ігоря Терехова, тимчасово виконуючого обов’язки міського голови Харкова, вийшла найбільша кількість статей і сюжетів з ознаками замовності — 25 «джинсових новин», або 64,1% від усієї політичної «джинси».
Терехов піарився на відкриттях дитячих майданчиків і парку, фестивалі «Ніч науки», зустрічах з представниками батьківських комітетів, викладачами і студентами.
Перед виборами з’явилась «джинса», яка підкреслювала виключність Терехова, як кандидата в мери Харкова.
Так в новині «Блок Кернеса заявил, что в Харькове появился новый фейк против Терехова, и поблагодарил оппонентов за него» депутат облради Євген Панов заявив що Терехов — єдиний кандидат, який може об’єднати різні політсили.
Скріншот: Статус Кво
В іншій новині заявляється, з посиланням на самого Терехова, що він — наступник Кернеса, якого той готував зайняти місце мера.
Також за шість днів до виборів з’явилися і дві новини з ідентичним текстом «Терехов заметно нарастил преимущество — социологи». Обидві статті компліментарно описують перевагу Терехова перед іншими кандидатами на пост міського голови, а однім із спікерів виступає керівник компанії «Нью-імідж маркетинг груп» Олег Синюк, якого видання «Тексти» відносить до псевдосоціологів.
Другим за кількістю «джинси» став інший кандидат на пост міського голови — Михайло Добкін. На його користь вийшло чотири новини з ознаками замовності. В одній цитується політолог Михайло Чаплига, який говорить що Добкін «зробить все, щоб Харків став найкращим містом в країні», в іншій — політолог Віталій Бала, який також є в базі псевдосоціологів, прогнозує виграш Добкіна у другому турі.
Також вийшла і компліментарна новина щодо Добкіна і його команді зі звинуваченнями Ігоря Терехова в чорному піарі. Позиція Терехова в матеріалі не наведена, а сам текст складається з цитат ГО «Наш дом Харьков», яку представляє Добкін. Так само на цитатах з релізу цієї громадської організації побудований компліментарний щодо Добкіна матеріал про можливі фальсифікації на виборах.
Окрім цього експерти INFOCRIME Kharkiv зафіксували і випадок «джинси» проти Добкіна — у статті «Харьковский киевлянин или киевский харьковчанин. Не патриот. Просто Добкин».
В статті активно говориться про те, що Добкін не живе в Харкові, а його участь у виборах — бізнес проект.
У харківських медіа з’являлись і інші маніпуляції — наприклад заголовки, які взагалі не відповідають тексту. Приклад — стаття «В харьковское метро — только с ковид-сертификатом», в тексті якої говориться не про реальні обмеження для громадського транспорту, які заголовок подає як доконаній факт, а лише про можливі плани ввести такі обмеження. Це може ввести читача в оману і він перейде на статтю тільки щоб дізнатись що жодних обмежень поки немає.
У двох випадках експерти зафіксували перебільшення реальних даних. Так у новині «Украина окончательно победила в суде Амстердама по делу о “скифском золоте”», хоча міністр юстиції України Денис Малюська заявив, що Росія ще може оскаржити рішення суду.
Також сюжет «16-летнему водителю, виновнику смертельного ДТП на Гагарина, грозит до 8-ми лет заключения» називає учасника аварії винуватцем ДТП, хоча обвинувального вироку суду щодо цієї справи ще не існує. Це прямо порушує право на презумпцію невинуватості підозрюваного водія, гарантоване йому 62 статтею Конституції України.
*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Status Quo, «ВГороде», «057.ua», «Вечерний Харьков», «Об`єктив», «АТН» «Город Х», «Мой Харьков», Newsroom, Kharkiv.Today), усі матеріали чотирьох телеканалів — «7 канал» (програма «Харьковские известия»), Simon, «АТН», UA.Харків, а також сторінки в Фейсбуці нардепа Олександра Фельдмана, нардепки Юлії Світличної, депутата міськради Андрія Лесика, екс-нардепа і кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна, секретаря міськради і кандидата в мери Харкова Ігоря Терехова, депутата міськради Анатолія Родзинського, екс-нардепа Євгенія Мураєва, депутата міськради Дмитра Булаха, бізнесмена, блогера і екс-кандидата в мери Юрія Сапронова. Період моніторингу — 25 по 29 жовтня 2021 року.
Читайте більше новин про маніпуляції, фейки і «джинсу» в харківському медіапросторі на нашій сторінці у Facebook:
“Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”