У період тимчасової окупації росіяни у Вовчанську активно намагалися впроваджувати стандарти освіти держави-агресорки. Уже зафіксовані непоодинокі випадки, як місцеві педагоги їх підтримували. Однією з охочих допомогти загарбникам змінити освітню систему виявилась очільниця Вовчанського ліцею №2.
На зборах персоналу навчального закладу колаборантка повідомила, що впроваджуватиме стандарти освіти рф. Директорка зібрала списки вчителів, готових працювати за нових умов. Учителі мали пройти курси підвищення кваліфікації в рф.
Також колаборантка отримала від представників окупаційної адміністрації методичні рекомендації щодо організації навчального процесу та учбові матеріали з різних предметів. Під час обшуку на початку березня в приміщенні ліцею вилучено майже 600 російських підручників.
Під час звільнення Вовчанську директора втікла. Наразі вирішується питання щодо оголошення підозрюваної в розшук.
Також у Вовчанську СБУ викрила 65-річну місцеву мешканку, яка у липні минулого року добровільно зайняла посаду “и.о. начальника” в одному з незаконних органів окупаційної влади держави-агресора – “отделении (управлении) пенсионного фонда Волчанского района Харьковской области”.
На цій посаді колаборантка організовувала збір та облік відомостей про осіб, яким видавалася матеріальна допомога від окупантів, організовувала видачу українським пенсіонерам довідок-замінників замість пенсійних посвідчень, набирала нових співробітників.
Про усі зібрані дані та проведену роботу зловмисниця звітувала до “военно-гражданской администрации” та “управления пенсионного фонда” росіян.
За даними СБУ, незаконно зібрані персональні дані мешканців Вовчанського району могли бути використані окупантами для нав’язування їм російського громадянства, а також для проведення псевдореферендуму щодо приєднання до країни-агресора.
Після деокупації району колаборантка залишилася у місті, сподіваючись уникнути покарання. Втім, оперативники СБУ викрили її злочинну діяльність, затримали та повідомили про підозру у колабораційній діяльності. Наразі їй обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Мешканець селища Великий Бурлук під час окупації населеного пункту активно співпрацював з ворогом. Він був директором підприємства, яке спеціалізується на вантажних перевезеннях. Обвинувачений налагодив механізм вивезення вантажівками зернових культур з Великобурлуцької та Вовчанської громад до рф, зокрема до бєлгородської області.
Наразі чоловік переховується. Судитимуть його заочно: Куп’янською окружною прокуратурою направлено до суду обвинувальний акт за фактом колабораційної діяльності.
Слідчі повідомили про підозру у скоєнні колабораційної діяльності також жителю Ізюмського району.
Під час окупації міста Ізюм він добровільно зайняв посаду «завідуючого сектором соціальних гарантій і компенсацій управління праці та соціальної політики» окупаційної адміністрації рф.
Чоловік контролював та організовував роботу «сектору», брав участь у нарадах «военно-гражданской администрации Изюмского района», а також організовував роботу «центру соціального захисту населення».
За даним фактом відкрито кримінальне провадження за статтею “колабораційна діяльність”.
Також за процесуального керівництва Ізюмської окружної прокуратури Харківської області за фактом колабораційної діяльності повідомлено про підозру 54-річному чоловіку, який став місцевим гауляйтером.
За даними слідства, у червні минулого року, коли село Студенок на Ізюмщині було захоплено російськими військовими, 54-річний місцевий мешканець пішов на співпрацю з окупантами.
Він добровільно допомагав ворогам та фактично обійняв посаду «старосты» цього села, виконуючи всі вказівки псевдовлади.