З початку року Національна спілка журналістів зареєструвала 36 випадків фізичної агресії щодо представників ЗМІ. Найбільш брутальними злочинами залишаються вбивство розслідувача Вадима Комарова у Черкасах та побиття телеоператора Вадима Макарюка у Харкові, розповідає голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Наразі Спілка закликає правоохоронців до належного та оперативного розслідування справ, а владу — до проведення спеціальних парламентських слухань з питань фізичної безпеки журналістів та свободи слова.
«Ключове, чого ми хочемо — це належне покарання нападників. Безвідносно до того, які вони партії представляють, чи симпатизують міському голові або його супротивникам, чи пов’язані вони з політичною партією — однією, другою, третьою. Ми вимагаємо одного: журналіст має бути недоторканою особою. Журналіст, який перебуває на передовій будь-яких конфліктів, заворушень, — він там в інтересах аудиторії, щоб зафіксувати та передати інформацію», — заявив Сергій Томіленко.
Як відзначає медіаюристка Зінаїда Чуприна, довести свою правоту в суді медійникам дуже непросто.
«У чому полягає складність цих справ? Це, по-перше, чи може особа, яка вважає себе журналістом, довести, що вона є журналістом. А, по-друге, чи усвідомлює та особа, яка спричиняє тілесні ушкодження журналісту або перешкоджає її діяльності, що це, дійсно, є журналіст», — пояснює фахівчиня.
11 липня Європейська федерація журналістів внесла інформацію щодо побиття Вадима Макарюка на спеціальну платформу Ради Європи з питань захисту представників ЗМІ.
«Це офіційний інструмент, коли Рада Європи кваліфікує напад на журналіста як професійний напад і здійснює надалі дипломатичний і громадський контроль над ходом розслідування. Після публікації на цій платформі уряд України забов’язаний надати офіційну дипломатичну відповідь у Страсбург і загалом звітувати про хід розслідування», — зазначає Сергій Томіленко.
Зараз Макарюк знаходиться на реабілітації, його стан покращується, говорить колега оператора Ганна Черненко.
«Будемо вірити в те, що він повернеться в професію, він дуже цього хоче. Жартує, що знайде камеру навіть під ліву руку, якщо права не буде справлятися. Вже найближчим часом, я думаю, Вадим спілкуватиметься зі слідчим, надасть показання. Він уже сказав, що готовий впізнати нападників», — додала Ганна.
7 червня на території ТЦ «Барабашово» стався конфлікт між підприємцями та охороною ринку за участю ветеранів АТО й представників «Нацкорпусу». У результаті сутичок постраждало дев’ятеро людей, один з яких — Макарюк. Кілька учасників бійки напали на нього, повалили, почали бити й забрали з камери картку з відзнятим матеріалом. Вадима госпіталізували з травмами голови. Лікарі діагностували в нього геморагічний інсульт, що стався в результаті крововиливу в мозок після побиття.