«Нова радість стала» онлайн: наймасштабніший фестиваль вертепів пройде в інтернеті

Яскраві та креативні вертепи, колядки в різноманітних локаціях та веселі гості з усіх куточків України — саме таким харків’яни запам’ятали Вертеп-фест. Він проходитиме в Харкові уже п’ятий рік поспіль. Щоправда, цього разу від багатьох улюблених традицій доведеться відмовитися: епідемія коронавірусу внесла свої корективи.

Вертеп-фест уперше відбудеться в інтернеті. Таке нововведення продиктоване карантинними обмеженнями. Як зазначила керівниця фестивалю Олена Рофе-Бекетова, вертепні колективи не мають можливості зібратися в Харкові, тож колядки звучатимуть у мережі. Для участі вже зареєструвалися більше сотні виконавців.

«Цьогоріч маємо дотримуватися карантинних обмежень, ― підкреслила організаторка. ― Це нас засмучує, але не зупиняє, адже свято має відбуватися за будь-яких умов. Ми обрали формат інтернет-фестивалю з урахуванням досвіду інших аналогічних заходів зі застосуванням сучасних інформаційних технологій. Запрошуємо всіх заходити на наш сайт vertepfest.com 8, 9 та 10 січня. Він буде буквально переповнений співами, колядками, вертепами, майстер-класами з усіх куточків України. Ми почуємо колядки, які начебто всім відомі, але в кожній області, селі, різні колективи їх співають з якимись нюансами. Це, на мій погляд, дуже цікаво. І дуже приємно бачити все це розмаїття».

На жаль, зараз неможливо забезпечити таку ж яскраву атмосферу, яка панувала на попередніх фестивалях, коли десятки вертепних колективів співали колядки на вулицях Харкова, в супермаркетах, торгових центрах та лікарнях. Проте організатори розраховують, що завдяки онлайн-спілкуванню між глядачами та народними колективами гарний настрій буде забезпечений усім. Протягом трьох днів можна буде побачити відео учасників звідусіль: вертепи, колядки, кулінарні майстер-класи, танці, а також розповіді про різноманітні святкові звичаї та обряди.

За роки існування фестивалю виникла низка цікавих традицій. Зокрема, найяскравішою є акція «Нова радість стала», під час якої всі колективи виконують одну з найвідоміших різдвяних пісень. Уперше вона відбулася в 2017 році. Відтоді акція стала масовішою та масштабнішою. Торік долучилися мешканці 56-ти міст України, а з ними — жителі Нідерландів, Польщі та Естонії. Лунатиме «Нова радість стала» й цьогоріч, щоправда, в онлайн-форматі.

«На першому фестивалі ми співали разом з двома містами, ― згадує Рофе-Бекетова. ― Три міста взяли участь: Львів, Харків і Краматорськ, куди поїхали студенти Української академії лідерства підтримати фестиваль. Там вони заспівали колядку. До них приєдналися мешканці Краматорська. А вже на четвертому Вертеп-фесті в акції «Нова радість стала» взяли участь 66 міст і містечок України, декілька колективів з-за кордону: з Іспанії, Польщі та інших європейських країн. Фестиваль розрісся, за кількістю людей це легко відчути. Ми домовляємося з гуртожитками харківських вишів, щоби в них жили учасники фестивалю. Так ось: під час четвертого Вертеп-фесту ми мали домовлятися про вдвічі більшу кількість місць, ніж під час першого».

Своїх колядувальників готувала виховниця харківських пластунів та організаторка Вертеп-фесту Ірина Маркевич. Вона розповіла, що найбільша молодіжна організація «Пласт» свого часу стала в основі святкування. Відтоді її представники є незмінними учасниками Вертеп-фесту. Цьогоріч пластуни представлять декілька колективів, що не тільки виконають колядки, а ходитимуть з невеличкими вертепами до своїх батьків.

«Я працюю з найменшими дітками, ― розповіла Ірина. ― Вони радо все це вивчають, для них це — свято. Із багатьма дітьми, яким зараз десять, ми починали працювати з п’ятирічного віку. Для них Різдво та Новий рік помінялися за важливістю місцями. Коли ми зростали, для нас першочерговим був Новий рік. А для цих дітей такими стали Різдвяні свята, колядки, вертеп. Ми показуємо вертеп, старанно готуємося, виготовляємо костюми, колядуємо. І діти чекають на свій зірковий час, коли вони можуть отримати багато уваги та цукерок».

У наших пластунів є друзі по всій Україні. Вони із задоволенням навідувалися до Харкова в попередні роки. Перед кожним фестивалем харків’яни радилися з ними, писали разом сценарії для вертепів та ділилися вже готовими. Маркевич пригадує, як батьки її вихованців знайшли сценарій вертепу Сашка Лірника, трошки скоротили текст, щоби дітям було легше, і поставили його під час фестивалю. Що стосується колядок, спочатку пластуни обирали найбільш відомі, але потім звернули увагу на ті, що поза мейнстримом. Пошуку нових колядок сприяли й суто пластові інтереси. Як підкреслила Ірина, її пластовий курінь «Степові відьми» якраз спеціалізується на етнографії. Це дозволило розширити репертуар за рахунок нових колядок.

Вертеп-фест не лише привертає до Харкова увагу шанувальників різдвяних традицій, а й поглиблює уявлення про нього як про українське місто. У Харкова є сталий імідж передусім як студентського та індустріального осередка, тож заснування фольклорного масштабного фестивалю вертепів стало певною несподіванкою. 

«Думаю, ми не змінюємо це ставлення, ― уточнює Ірина Маркевич. ― Ми, скоріше, покращуємо та поглиблюємо знання про Харків. Бо коли ми в 2016 році починали робити перший Вертеп-фест, це було несподівано, і ще кілька років люди дивувалися, що фестиваль вертепів відбувається в Харкові. А зараз таке питання вже ні в кого не виникає, є розуміння, що Харків ― українське місто». 

За словами його ініціаторів, Вертеп-фест має не лише сприяти культурному обміну між різними регіонами, а й підвищити привабливість Харкова як туристичного центру. Щоби сюди приїжджали не тільки у справах чи задля навчання, а щоби відпочити та добре провести час. Адже Харків має багату українську історію, якою варто поділитися. Організатори сподіваються, що наступний Вертеп-фест не буде обтяжений карантинними обмеженнями, і що в майбутньому в Харкові знову зберуться тисячі гостей звідусіль. 

Читайте також

Total
0
Share