Неочевидні прояви тривоги

Про тривогу ми говоримо дуже багато. Її визначення та ознаки відомі. Тривога — переживання емоційного дискомфорту, пов’язане з тяжким очікуванням чогось поганого або небезпечного. На відміну від страху, тривога не визначена, тобто йдеться не про очікування реальної небезпеки або неблагополуччя, а про очікування розмитої, поглинальної небезпеки. 

Тривогу, пов’язану з різними сферами життя людини, визначити, спираючись на цю дефініцію, не складно. Однак якщо протягом довгого часу людина функціонувала у стані тривоги, то замість очевидних проявів на перший план виходять побічні, додаткові ознаки, які часто не сприймають узагалі такими, що пов’язані з тривогою. Мова сьогодні про них: про неочевидні прояви тривоги.  

1. Нічні кошмари та проблеми зі сном. Якщо вам постійно сняться кошмари, ви маєте труднощі із засинанням або пробуджуєтеся вночі з неможливістю заснути, це одна з ознак тривоги. 

2. Роздратованість, часто постійно. Вона виникає як спосіб позбутися накопиченої тривоги, скинути її. Роздратування, ніби завіса перед театральною сценою, приховує більш глибокі почуття та процеси, серед яких доволі часто ховається саме тривога. 

3. Спорт, активний спосіб життя, утеча в роботу, конкурентні відносини. Тобто людина займається будь-чим і витрачає на це абсолютно весь час, щоб тільки не відчувати. 

4. Зниження когнітивних навичок і проблеми з концентрацією уваги. Тривога виснажує психічні ресурси. Отже, сил багато на що не лишається. Насамперед страждають саме увага та здатність до засвоєння нового. 

5. Метушливість і труднощі з розслабленням. Часто люди, що постійно перебувають у стані охоплення тривогою, описують свій стан як пружину. Це зі свого боку впливає на те, щоб діставати задоволення від життя, і можливість проживати його якісно. 

Якщо описані прояви про вас, спробуйте приділити час своєму ментальному стану. Самостійно поставте собі запитання: «Що я відчуваю зараз?», «Які прояви мого стану в тілі, почуттях і думках?». За потреби зверніться по допомогу до професіонала, адже довготривала тривога — найімовірніше, у вигляді тривожного розладу — потребує лікування, зокрема медикаментозного. Не зволікайте.

Читайте також

Total
0
Share