«Не звинувачуй! «Підтримай» – це гасло кампанії фонду Фемінотека в рамках щорічної міжнародної кампанії проти гендерного насильства, яка стартує 25 листопада і триватиме до 10 грудня. У нашій кампанії ми виступаємо проти звинувачення жертв у насильстві, яке з ними сталося. На жаль, це все ще поширене явище не лише серед населення, а й серед медичних представників установ.
Чому ти так одягнулася? Чому ти поверталася одна? Чому ти пила алкоголь? Чому ти нікому не сказала? Чому ти не захищалася? Ти хочеш зруйнувати його життя? – ці питання лише мала частина того, що відбувається з людьми, які вирішують розказати про насильство. Victim blaming, тобто звинувачення постраждалої особи, це все ще поширене переконання, що особа, яка зазнала насильства, є співучасником насильства. Це пошук чогось у поведінці постраждалої, що могло б виправдати поведінку кривдника. Це також переконання, що якби постраждала поводилася інакше, вона могла б уникнути насильства.
— Це неправильне міркування. Людина, яка зазнала насильства, ніколи не буває винною – лише кривдник несе відповідальність за свої вчинки, – каже Йоанна Піотровська, засновниця та президентка Фемінотеки. – Багато жінок, які користуються підтримкою Фемінотеки, розповідають про такий досвід. На жаль, це все ще поширений спосіб мислення, якого також дотримуються представники інституцій, створених для підтримки постраждалих – поліція та юстиція. Це системна проблема, через яку жінки не звертаються за підтримкою та допомогою. Вони бояться і соромляться повідомляти про зґвалтування.
У рамках кампанії «Не звинувачуй! Підтримай» Фемінотека розвінчує найпоширеніші міфи про насильство, які призводять до звинувачення постраждалих. Мета кампанії – змінити уявлення про насильство та ролі жертви та кривдника. Чим більше людей ми зможемо переконати, що люди, які зазнали насильства, не винні в тому, що з ними сталося, тим легше нам буде виявляти співчуття та розуміння до них.
Ви зазнали насильства і потребуєте підтримки? Звертайтесь до Фемінотеки!
Гаряча лінія в Польщі 888 88 79 88. Номер проти насильства працює з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00.