Настала чорна смуга: що робити, якщо вас накрила депресія

Депресія є одним з найпоширеніших психічних розладів, який обтяжує людину цілим «букетом» вкрай неприємних симптомів: перманентно зниженим настроєм, неможливістю відчувати задоволення від життя, втомлюваністю і навіть суїцидальними думками.

Але, на жаль, в суспільстві досі існує чимало стереотипів стосовно депресії. Її прояви можуть списати і на лінь, і на поганий характер. З тим, що таке депресія, нам допомогла розібратися консультант в методі позитивної психотерапії Ольга Щербакова.

1

Депресія – це хвороба?

Якщо говорити коротко, то так, депресія – це хвороба. Вона не тільки впливає на психоемоційний стан людини, а й порушує роботу органів та систем організму. Зокрема депресія та її симптоми описані в такому документі, як Міжнародна класифікація хвороб. В МКХ зазначені всі види хвороб, які на сьогодні визнає офіційна медицина.

2

З чим можна переплутати депресію?

Дуже часто депресію плутають з лінощами. Навіть сама людина може сприймати власний стан як прояви хандри, неробства, поганого характеру, егоїзму чи песимізму. Це вже не кажучи про упереджене ставлення соціуму, який також не відрізняється високим рівнем психологічної культури. Тому не дивно, що деякі люди можуть давати поради на кшталт «візьми себе в руки» та «побори свій поганий настрій».

3

Які існують симптоми депресії?

Симптоми поділяються на дві групи – основні і додаткові. Основних симптомів три:
Знижений настрій, який не залежить від зовнішніх обставин. Людина постійно пригнічена без видимих на це причин;
Стійка втомлюваність, яка спостерігається кожного дня;
Втрата інтересу до діяльності, яка раніше приносила задоволення. Радіти життю стає неможливо.

4

Якими є ті додаткові ознаки?

Є в класифікаторі МКХ ще сім додаткових ознак депресії. Це:  
1)      Почуття песимізму;
2)      Тривога і страх;
3)      Почуття власної марності, почуття провини;
4)      Нездатність концентрувати увагу та приймати рішення;
5)       Думки про смерть чи самогубство;
6)       Знижений чи, навпаки, підвищений апетит;
7)      Порушення сну, яке може проявлятися як у вигляді безсоння, так і надто тривалого сну.
Є підстави запідозрити депресію у тому випадку, коли у вас проявляються дві основні та три додаткові ознаки протягом двох тижнів. Це сигнал до того, що необхідно звернутися до спеціалістів.

5

Які є види депресії?

1)     Ендогенна депресія виникає через нестачу в організмі таких важливих гормонів, як серотонін, норадреналін та дофамін.
2)    Психогенну депресію викликає стан перманентного стресу. Наприклад, коли людина знаходиться під постійним соціальним тиском.
3)    Реактивна депресія може настати в результаті певної події, що серйозно вплинула на людину (наприклад, втрата близьких).

6

Які ще бувають причини депресії?

Сезонна депресія може виникнути через нестачу сонячного освітлення. Також хворобу можуть спровокувати аутоімунні захворювання, що впливають на центральну нервову систему. Ще депресія іноді виникає після прийому деяких серйозних препаратів .

7

Що робити у випадку депресії?

Як тільки ви запідозрили у себе депресію, вам потрібно одразу ж звернутися до спеціаліста. Не варто очікувати, що хвороба пройде сама. Якщо затягувати з лікуванням депресії, потім буде набагато важче відновитися. Існує тільки три спеціалісти, які компетентні діагностувати депресію. Це психіатр, психотерапевт та клінічний психолог.

Найкраще, якщо лікування буде комплексним. Коли ви, з одного боку, відвідуєте психіатра й отримуєте медикаментозне лікування. А з іншого – проходите сеанс психотерапії, де пропрацьовуєте якісь особисті конфлікти та освоюєте соціальні способи самопідтримки. Це дозволить вам підтримати себе в тяжкий період та мати змогу впоратися з негативними думками, у тому числі й про смерть. Тут, зокрема, може допомогти когнітивна психотерапія. Також важливо вміти розпізнавати симптоми захворювання та його передвісники. Бо депресія може проявлятися у вигляді гострих епізодів, а між ними людина почувається досить непогано.

8

Що ще можна зробити задля покращення свого стану?

Якщо мова йде про психогенну депресію, варто намагатися впорядкувати свій режим дня, не перевтомлюватися, підтримувати свій рівень ресурсності. Корисно буде також переглянути свої цілі та пріоритети. Чи не могли вони утворитися внаслідок тиску соціуму, який вимагає від людини завжди бути на висоті?

Якщо це ендогенна депресія, то потрібно приймати всі медикаменти, які прописує спеціаліст. При сезонній депресії треба потурбуватися про належне освітлення приміщення.

А якщо мова йде про депресію, спричинену автоімунними захворюваннями, тут важливо отримувати вчасне та належне лікування.  


9

Що можуть зробити оточуючі?

Людина, яка страждає від депресії, може боятися визнати в себе наявність цього захворювання. Тому близьким, які помітили у неї ознаки захворювання, варто звернути на них увагу. Наприклад, сказати: «Я помічаю, що ти постійно втомлена» або «Твої думки останнім часом стали доволі песимістичними». І порекомендувати записатися до лікаря.

Також важливо розуміти, що під час депресії людина не лінується й не прикидається, не нехтує хатніми справами чи якимось своїми обов’язками. Не варто до хворого висувати такі ж вимоги, що й до здорового. Не можна змушувати людину з депресією робити те, що їй не під силу. Зараз той час, коли вона потребує підтримки.


Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share