Найбільший обмін. Річниця визволення 215 військовополонених

Торік 21 вересня завершилося радісною новиною: після довгих і важких перемовин Україна змогла визволити з російського полону 215 захисників та захисниць. Серед них — п‘ятеро командирів підрозділів, що обороняли «Азовсталь».

Наступного дня соцмережами розлетілися світлини схудлих, виснажених, але щасливих воїнів, які перетнули кордон з країною-агресоркою на Чернігівщини.

Це був найбільший обмін, який вдалося здійснити від початку активної фази війни, яку росія розпочала вранці 24 лютого 2022 року. Він відбувався на території чотирьох країн: України, Польщі, Туреччини та Саудівської Аравії. 

«Це було надзвичайно складне завдання. Тому що окрім переговорів з російськими представниками треба було добитися синхронізації, щоб не було зриву у жодній з цих точок. Але, як бачите, обмін відбувся успішно. Обміни будуть проводитися і надалі, ми повернемо усіх наших громадян», — розповідав деталі очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов. 

Про полонених не можна мовчати. Але треба знати, як варто про них говорити

Під час обміну з рф звільнили 205 українців та десятьох іноземців. З них — 188 героїв з Маріуполя та «Азовсталі». Восьмеро полонених були поранені під час російського теракту в Оленівці.

215 полонених: кого вдалося повернути?

Зокрема, 118 нацгвардійців (з них 108 — бійців полку «Азов»), п‘ятдесят представних військово-морських сил, 22 воїнів з інших підрозділів ЗСУ. А ще — дев‘ятеро поліцейських та стільки ж прикордонників та тероборонівців, двоє цивільних, один співробітник СБУ, держслужбовець транспорту та представник Митної служби. 

Звільнені прикордонники. Фото: ДПСУ

Серед звільнених:

  • Євгеній Бов, командира Першого окремого батальйону морської піхоти, 
  • Лев Пашко, командира роти «Азову». 
  • Дмитро Козацький («Орест»), старший солдат, світлини та відео якого з «Азовсталі» облетіли весь світ. 
  • Михайло Діанов, («Піаніст»), старший сержант 36-ї бригади.
  • Мар’яна Мамонова, військова лікарка, капітан медичної служби, яка була на той час вагітною.
  • Катерина Поліщук («Пташка») — доброволиця Національної гвардії України, що стала парамедикинею.
  • Михайло Вершинін, керівник патрульної поліції Маріуполя.
  • Дмитро Кубряк, одеський арбітр та лікар-нейрохірург
  • Назарій ГринцевичГрінка») — 19-річний парамедик, наймолодший захисник «Азовсталі».

Азовсталь. Світлини Дмитра «Ореста» Козацького

Командирів гарнізону «Маріуполь», згідно з домовленостями, вивезли до Туреччини.  

Там вони мали перебувати до кінця війни під протекцією президента країни Реджепа Ердогана. У вересні 2022 року командири з «Азовсталі» отримали ордени «Золота Зірка» та звання Героїв України. А в липні їх вдалося повернути в Україну.

  • Денис Прокопенко («Редіс») — командир полку «Азов», підполковник Національної гвардії.
  • Сергій Волинський («Волина») — командир 36-ї бригади морської піхоти. Під його командуванням бригада морпіхів змогла прорватися в оточеному ворогом місту та з‘єднатися з полком «Азов».
  • Святослав Паламар («Калина») — заступник командиру полку «Азов».
  • Денис Шлега — командир маріупольської 12-ї бригади Нацгвардії.
  • Олег Хоменко — старший офіцер полку «Азов».
Звільнені командири з «Азовсталі». Фото: МВС

Натомість Україна віддала окупантам 55 їхніх громадян та віктора медчедчука — колишнього нардепа від «опзж», якого підозрюють у держзраді та замаху на розкрадання національних ресурсів.

Нагадаємо, 82 дні боролися з російською навалою захисники Маріуполя. 16 травня командир полку «Азов» заявив, що вони виконали наказ «вищого військового командування» задля збереження життів та здалися в полон.

Оборонці Маріуполя побачили виставу про себе


Станом на 7 серпня додому повернулися 2 598 полонених українців. Загалом вдалося провести 48 обмінів, повідомляв омбудсмен Дмитро Лубінець. Офіційної інформації, скільки наразі військових перебуває в полоні, немає. 

Читайте також

Total
0
Share