Російська армія прийшла в Україну начебто «визволити» нас від «поганого» життя. Проте таке «визволення» принесло українцям лише страждання, смерть, біль, відчай та масштабні руйнування. Ми зібрали п’ять найбільших воєнних злочинів, які скоїла російська федерація протягом повномасштабної війни в нашій державі.
Північна Салтівка у Харкові
Мертвий район, або мертве місто — так Північну Салтівку називають сьогодні через страшний масштаб руйнувань – 70% будівель ушкоджено або знищено. Сотні багатоповерхівок стоять розбиті та чорні, але живі. Люди залишаються жити там, де, здається, не можна вижити. Приходять навідувати свої понівечені домівки, ніби хворих родичів. Вивозять якесь майно – в надії колись повернутися.
Північна Салтівка — один з наймолодших і густонаселених житлових масивів на північному сході Харкова, зведений у 1987—1993 роках. До 24 лютого 2022 року там мешкало близько 400 тисяч жителів. Район типового радянського планування забудований типовими 9-ти, 12-ти та 16-ти поверховими панельними будинками. Посередині — медзаклади і школи. А ще – річечка з мальовничим джерелом.
З початком великої війни російська армія обстрілювала цей житловий мікрорайон чи не щодня – аж до кінця травня, коли ЗСУ відкинули російську армію на відстань, недосяжну для артилерійських снарядів.
Тим часом деякі будинки у цьому мікрорайоні почали ремонтувати, хоча більшість із них чекає знесення. А Північну Салтівку у майбутньому – цілковита перебудова.
Проєкт відновлення мікрорайону запропонувала архітектурна студія EgoHouse. Автори пропонують забудувати мікрорайон сучасними шестиповерхівками та розташувати інфраструктурні об’єкті у зонах досяжності мешканців кожного будинку.
Ракетний удар по торговельному центру в Кременчуці
27 червня 2022 року зс рф здійснили терористичний акт по ТЦ «Амстор» у Кременчуці. Як повідомив президент України Володимир Зеленський, під час удару в центрі перебували близько 1000 людей.
Від удару також постраждав стадіон «Кремінь-Арена». Пізніше голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін додав, що пошкодження спорткомплексу спричинене вибухом другої ракети, яка влучила у проїзд між цехом заводу «Кредмаш» та теплицею, а вибухова хвиля пройшла над парком зі ставком і пошкодила територію бази ФК «Кремінь», яка розташована приблизно за 250 метрів від епіцентру вибуху.
Першого липня була встановлена кількість виявлених загиблих, вона сягнула 19 осіб, ідентифіковано 17 загиблих, з них працівників одна особа ТЦ «Амстор», вісім осіб — працівники «Сільпо», сім відвідувачів та один працівник магазину «EVA». Зараз відомо про 21 загиблу особу.
Ракетний удар по Вінниці
14 липня 2022 року росіяни здійснили ракетний удар по Вінниці. Внаслідок атаки загинули 27 осіб, поранено 202, безвісти зникло вісім осіб. 15 липня у Вінниці та області оголошено днем жалоби за загиблими. Відомо, що ракетний удар стався під час конференції у Гаазі щодо притягнення до відповідальності за воєнні злочини рф.
За інформацією Нацполіції, три російські ракети поцілили в будівлю з офісними приміщеннями. Від ударів постраждали також Будинок офіцерів та розташовані неподалік житлові будинки. У ДСНС повідомили, що було атаковано паркувальний майданчик поблизу дев’ятиповерхового Будинку побуту «Ювілейний».
Масове вбивство полонених в Оленівці
Росіяни у ніч з 28 на 29 липня 2022 року здійснили терористичний акт в селищі Молодіжному Оленівської селищної ради проти українських військовополонених, а саме захисників «Азовсталі» в Маріуполі.
Від вибухів на території колишньої Волноваської виправної колонії № 120, де утримували українських захисників, загинуло 53 полонених, понад 130 було поранено. Зі серпня 2014 установа перебуває в тимчасовій окупації та не працює, з 24 лютого 2022 року Збройні сили рф на її базі створили фільтраційну тюрму.
30 липня 2022 року родини військовополонених вийшли на протест на Софійську площу в Києві із закликами до міжнародної спільноти визнати росію державою — спонсором тероризму і домогтися обміну полонених, зокрема дружина командира полку «Азов» Катерина Прокопенко наголосила, що коли захисники «Азовсталі» склали зброю та були взяті у полон, ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста запевняли, що їхньому життю та здоров’ю нічого не загрожуватиме.
Ракетний удар по житловому будинку у Дніпрі
14 січня російська армія здійснила терористичний акт по багатоповерхівці у Дніпрі, внаслідок чого вже відомо про 30 загиблих.
Станом на вечір 15 січня на місці влучання російської ракети в будинок продовжують працювати рятувальники, волонтери та місцеві мешканці. Вони розбирають завали.
Уже вивезено приблизно 3450 тонн зруйнованих конструкцій та 39 пошкоджених автомобілів. Наразі з людьми працюють психологи. Волонтери допомагають постраждалим з обігрівом та харчуванням.
Можливого відселення потребують мешканці 236 квартир (орієнтовно понад 400 осіб).
Станом на 15:00 15 січня президент Володимир Зеленський оприлюднив інформацію про 25 загиблих. Станом на зараз врятовано 39 людей, з них шестеро дітей. Травмовано 73 людини, з них 13 дітей. Розшукується 43 людини, написав він. Попередньо, зруйновано 72 квартири та пошкоджено понад 230.
Пізніше в ефірі телемарафону радниця голови ОВА Наталія Бабаченко повідомила, що вже 30 загиблих та 75 травмованих у Дніпрі.