Музеї світу визнали Іллю Рєпіна, Івана Айвазовського, Архипа Куїнджі українцями

Один із найбільш відвідуваних музеїв світу Метрополітен у Нью-Йорку визнав Іллю Рєпіна та Івана Айвазовського українськими, а не російськими художниками. Зокрема про це свідчить підпис до портрета Всеволода Гаршина.

Усі художники народилися та почали малювати саме в Україні. Рєпін був родом із Чугуївщини, найвідоміші його картини прославляють козаків. Й сам він коли мешкав у Санкт-Петербурзі, листувався українською, наприклад, із Гіляровським. Але при цьому його, як й інших українських художників, в росії вважають росіянином, «ключевой фигурой русского реализма».

Боротьба за повернення вкраденої культурної спадщини тривала багато років, увага до неї посилилася під час повномасштабного вторгнення. Історикиня мистецтва Оксана Семенік буквально закидувала Метрополітен листами з інформацією про національну приналежність художників. Вона веде твіттер Ukrainian art history, де пише про українське мистецтво і часто тегає Метрополітен музей.

«До цієї компанії долучилися багато людей. Напевно, у музеї побачили, що це не просто одній людині потрібно, що є суспільний резонанс», — розповідає ВВС Оксана Семенік.

Також музей змінив підпис відомої картини французького художника Едґара Деґа: «Російські танцівниці» стали «Танцівницями в українському одязі». Цих змін впродовж тривалого часу добивалися українські митці, представники музеїв та дипломати.

Сергій Кислиця, посол України в ООН, ще кілька років тому відвідуючи Метрополітен, звертав увагу української та американської культурної спільноти на таку кричущу несправедливість, як абсолютну неточність у назві робіт Деґа. Проте танцівниці залишалися російськими.

Навесні 2022 року свого Деґа перейменувала Лондонська Національна галерея. Назва «Українські танцівниці» з’явилася завдяки зусиллям культурологині Маріам Найєм. Метрополітен музей тоді запит про перейменування проігнорував.

Після новин про Деґа з Метрополітен надійшла інформація про зміну національності з російської на українську в підписі художника-пейзажиста Архипа Куїнджі. Він народився в Маріуполі та більшість своїх картин присвятив Україні. З проханням змінити підпис Куїнджі до Метрополітен музею неодноразово зверталася Олександра Ковальчук, директорка Одеського художнього музею, де є колекція його картин.

Мистецтвознавці говорять, що це лише початок шляху до відновлення історичної справедливості.

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share