Жителі п’ятиповерхівки на вулиці Свободи, 11/13 вийшли на черговий протест, аби відстояти право на відновлення будинку. Нині вони вимагають скасування рішення Регіональної комісії з надзвичайних ситуацій щодо ліквідації будівлі. Адже повторна експертиза, яку замовляв міський департамент ЖКГ, підтвердила: пошкодження не фатальні.
«Ми замовляли власну експертизу, також міськрадою була замовлена друга інструментальна експертиза. Вона підтверджує, що будинок підлягає відновленню, його не треба зносити. Якщо вже є рішення цих двох інструментальних експертиз, котрі фактично однакові (за висновками — ред.), то ми просимо просто скасувати рішення комісії про ліквідацію нашого будинку. Тобто, зберегти наш будинок, відновити його якомога скоріше, щоб ми могли повноцінно жити в своєму будинку. Тому що на цей час ми безхатьки», — розповідає Олександр Новиков.
Його квартира на п‘ятому поверсі зруйнована. Він, як і більшість власників квартир у будинку, вимушений нині винаймати житло в іншому місці. Частина власників вимушено виїхала за кордон ще в перші місяці війни.
Наприкінці серпня жителі написали заяву до Харківської обладміністрації з вимогою скасувати рішення КТЕБ щодо погодження ліквідації будинку.
Вже майже рік у будинку на Свободи 11/13 ніхто не живе. У будівлі немає газу, води та світла. Проте власники осель періодично навідуються та перевіряють стан справ.
Ще одна мешканка, Ніна, говорить, що восени 2022 року в будинку було займання. Про це розповіли власникам квартир сусіди, які й викликали ДСНС. Також жителі будинку вважають, що частину даху хтось розібрав.
«Ми викликали поліцію і зробили колективне звернення з приводу, хто демонтував і чому нашу кришу над цілими квартирами», — зазначила мешканка.
На початку липня невідомі зламали три квартири у будинку на Свободи та ще три в будинку по вулиці Чернишевського, 45А, що прилягає впритул. Зловмисники вибили листи деревини, що зачиняли вікна. Зокрема, у квартирі Ніни.
«Наприклад, в моїй квартирі виявилася пошкоджена перегородка. До цього не було. Але нас не так хвилює, що винесли, скільки те, що могли внести», — додає жінка.
Лихоліття ставалися і в сусідньому будинку, розташованому впритул, розповідають обурені люди. Зокрема, протікали труби та був увімкнений газ (власники помітили, коли прийшли перевірити квартири).
«Є виклик офіційний мешканців Чернишевського, 45А про те, що в них в будинку включений газ. Приїжджала служба, я там була присутня», — додала Ніна.
Наразі приміщення, що залишилися без даху і стелі стоять просто неба. У вцілілих під‘їздах відчутних запах сирості. Власниця квартири №7 Тетяна Шамаріна показує, як виглядає її понівечена оселя: подекуди з‘явилася пліснява, обвалилося тинькування на стелі та обвисли шпалери.
«Ми не розуміємо, чому протягом року нічого не було зроблено, навіть не накрили будинок для того, щоб його вберегти від води, морозу. Більш того, ми не розуміємо, чому неможливо діяти в правому полі, коли вже є висновки двох інструментальних експертиз (що підтверджують некритичну ступінь ушкоджень — ред.), чому не скасувати рішення про ліквідацію нашого будинку», — обурюється Олександр Новиков.
Що передувало цьому?
Вже майже рік люди борються за відновлення житла. Ворожа ракета влучила в будинок 6 вересня 2022 року. Будівля зазнала значних пошкоджень; утім, частина квартир візуально вціліла. Пізніше будинок обстежили фахівці компанії «Фаворит експерт». Вони дійшли висновку, що будинок не придатний для використання, пошкоджений орієнтовно на 90% та має бути демонтований.
Власники квартир не погодилися з результатами і в лютому 2023 року замовили експертизу в запорізької компанії. Після огляду будинку фахівці дійшли висновку, що будинок можна реконструювати. Для цього необхідно демонтувати аварійні ділянки та підсилити несучі та огороджувальні конструкції. Орієнтовний ступінь пошкоджень будівлі становить 41–80%.
28 березня Регіональна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій схвалила знесення трьох пошкоджених будинків. Серед них — п’ятиповерхівка на вулиці Свободи.
Люди звернулися до медіа та писали листи у всі можливі інстанції з метою відстояти право на реконструкцію. На прес-конференції у травні мер заявив, що з огляду на розголос була призначена додаткова інструментальна експертиза. За неї департамент ЖКГ віддав 199,1 тисячі гривень. Обстежування проводила компанія «Алдена». Фахівці підтвердили, що будинок можна відновити, рекомендований період робіт — до кінця 2023 року. Без проведення невідкладних ремонтних робіт будинок непридатний для використання.
Результати експертизи оприлюднив Харківський антикорупційний центр. Пізніше Терехов підтвердив, що будинок можна відновити й додав, що будинок ще чекає економічна експертиза.
«Що стосується цього будинку, є експертиза, що каже, що його може бути відновлено. Крім цього ми повинні розуміти, яка буде економічна експертиза, скільки це буде коштувати. Коли ми знайдемо розумний компроміс, ми це оприлюднимо. Економічна експертиза буде починатися”, — сказав Терехов.
Як визначають, що будинок слід демонтувати?
Це питання регулює Порядок, затверджений Кабміном у квітні 2022 року. Так, аварійно небезпечні будівлі визначає сільська, селищна або місцева рада (в окремих випадках — місцева адміністрація) на основі звітів комісійного або технічного обстеження. Потім список таких будівель передається на розгляд комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (на це у неї є п’ять днів). Якщо комісія погодиться із запропонованим переліком, тоді виконком ради його затверджує, визначає черговість і строки виконання демонтажу.
Власники житла на Свободи 11/13 поки не зверталися до міськради щодо подальшої долі будинку (з урахуванням висновків повторної експертизи)