Команда Skeiron створила тривимірні моделі масових поховань у Харківській області за підтримки американського фонду Говарда Баффета.
Команда фахівців зацифрувала поховання у сосновому лісі біля Ізюма, де було знайдено 449 тіл. Окрім цього, у цифровому форматі відтворили відділок поліції, де російські солдати під час окупації Ізюму катували місцевих жителів та українських військових.
На 3D-моделях можна побачити зовнішній вигляд будівлі, центральний вхід, коридори та камери, де утримували людей. Skeiron також зафіксували стан вулиць і будівель у селі Кам’янка, яке було зруйноване майже вщент. Через щільне мінування команда знімала село з повітря.
Фахівці провели тиждень в Ізюмському районі, застосовуючи сканери, дрони та фотокамери для фотограмметрії. Обробка матеріалів тривала два місяці.
Проєкт допоможе історикам, археологам та дослідникам воєнних злочинів аналізувати та відтворювати події для майбутніх досліджень.
«У сучасному світі технології відіграють вирішальну роль у збереженні пам’яті про трагічні історичні події та місця. За ініціативи Говарда Баффета наша команда зацифрувала наслідки історичних подій після російського терору. Братські могили під Ізюмом, ізюмський відділок поліції, де катували людей, і майже повністю стерте з лиця землі село Кам’янка є важливими свідченнями жахів, пережитих під час російської окупації. Ці місця символізують біль, страждання та непоправні втрати, яких зазнали люди через російську агресію».
Ізюм на Харківщині був окупований з березня по вересень 2022 року. Після деокупації у сосновому лісі біля міста знайшли масове поховання — тут ховали як жертв російських катувань, так і тих, хто помер від холоду чи обстрілів.