Українсько-британський проєкт «Запекло і люто» поєднує прогулянку Ліверпулем з історіями українських митців і локацій у контексті війни росії в Україні.
Мультимедійна вистава у форматі аудіопрогулянки була частиною ЄвроФестивалю: двотижневої програми, прив’язаної до Євробачення-2023, яке приймав Ліверпуль від імені України.
Програма складалася з 24 проєктів. Втілили ідею українська культурна менеджерка й продюсерка з Харкова Вероніка Склярова та британська режисерка й авторка Зої де Лафферті.
«Запекло і люто» (With Fire and Rage) — діджитал-перформанс, який об’єднав 50 сучасних митців через їхню музику, фото, вірші, відео, ілюстрації та навіть вишивку. Проєкт дозволяє побачити ширший контекст: від початку війни у 2014 році до повномасштабного вторгнення у 2022. Десять інтерв’ю стали основою вистави.
Серед них — музикант Стас Кононов, який від перших днів повномасштабного вторгнення поринув у волонтерство в обстрілюваному Харкові.
Художник Сергій Захаров розповів, як малював карикатури на російських бойовиків на вулицях окупованого Донецька і потрапив за це «на підвал» місцевого готелю «Ліверпуль».
Театральний режисер Дмитро Костюмінський записував свою історію з фронту, а письменниця Лютфіє Зудієва ділилася досвідом ув’язнення з Криму.
В аудіотур увійшла також розповідь письменниці Вікторії Амеліної про знайдені щоденники Володимира Вакуленка. Вікторія загинула від російської ракети через два місяці після запуску проєкту.
«Метою було зробити українських митців видимими і почутими всупереч тому, як росія тривало й планомірно змушує їх мовчати. Кураторкам проєкту важливо було говорити про війну з позиції не жертви, а суб’єкту, який має власний голос та історію», — кажуть організаторки.
Усі історії були прив’язані до конкретних локацій і маршрутів у Ліверпулі. У метро можна було послухати про концерти під час обстрілів на харківських станціях, про розбомблений театр у Маріуполі — біля ліверпульської церкви, яка теж була розбомблена свого часу.
Панорамні фотографії разом з аудіо створювали ефект змішаної реальності. Протягом двох тижнів до вистави-прогулянки долучилися понад тисяча людей, а зараз частину історій можна прослухати на сайті проєкту.
With Fire and Rage — перша українська вистава, номінована на престижну премію The Stage. Вона була заснована у 2010 році та відзначає кращі театральні проєкти та митців Великої Британії.
Спільна робота Вероніки Склярової та Зої де Лафферті не лише увійшла в шортліст, а й була визнана кращим цифровим проєктом року.
Прослухати аудіопрогулянку можна тут.