Минулих вихідних жителі Близнюків зустрічали «Літературні майстерні». Це проєкт від команди LitSlаm.uа, його мета — підтримати постраждалі від війни громади Харківщини через силу слова, публічного висловлювання і спільної творчості.
Серед учасників заходу — місцеві молоді письменники, поети та митці, які хочуть знайти свій шлях у літературі.
«У молоді горіли очі. Було видно, що їм цікаво і вони з ентузіазмом прийшли: і в перший день — в майстерню на лекції, і в другий — на слем. Привели знайомих, друзів і навіть батьків. Важливо розвивати українське. Після бойкоту всього російське, у культурному прошарку утворився вакуум, який треба заповнювати українським мистецтвом, зокрема українською поезією. Щоби не виникало питань у людей, які живуть у російськомовній бульбашці: “А що є українського гарного?”. Якщо буде більше проєктів, пов’язаних із розвитком молодіжного мистецтва, тим більше можна надавати прикладів», — розповів «Накипіло» організатор заходу Артем Ельф.
Протягом двох днів учасники мали змогу заглибитися в теорію літератури, організаторського мистецтва та здобути знання, як організовувати творчі події. А ще презентувати себе і власну творчість, позмагатися з іншими авторами й авторками в літературному слемі.
«Цей день заклав у мене нові бажання, змінив мої плани на найближче майбутнє. Це був неймовірний досвід для мене. І загалом це була дуже щира і чесна атмосфера. Сьогодні як одержима живу, але згадуючи вчора мені стає приємно на душі», — згадує Вейша, поетка з Близнюків.
На цих видних команда LitSlаm.uа завітає з літературними майстернями до Балаклії.
Що таке літературний слем?
Літературний слем або ж LitSlam — це конкурс, в якому автори та авторки змагаються в майстерності декламації текстів. Фактично це літературно-поетичне шоу з елементами перформансу. Учасники можуть виступити з поезією, прозою чи стендапом. Оцінки ставлять глядачі.
«Літературним слем як явище руйнує будь-які стереотипи про класичні літературні вечори. Звичайно, в них немає нічого поганого, але це можливість для автора стати зіркою, артистом. У слемі не завжди важлива не сама поезія, як перформанс. Тут важлива подача: як ти виступаєш, як відчуваєш вірш, щоби це відчула й публіка», — зазначає координаторка Тетяна Хоронжук.
Літературний слем відбувається в три тури: у кожен наступний проходять ті, хто набрав найбільшу кількість балів.
«Суддями на таких слемах є не професійне журі, не літератори, а рандомні глядачі. У цьому й фішка слему: кожного разу можна отримати зовсім інакші бали від різної аудиторії, але ти вчишся реагувати на те, що хоче від тебе публіка, вчишся з нею комунікувати. І це додає авторам більшої впевненості. Це спільнота, пошук однодумців, вміння виступати якісно на рівні музиканта, співака, актора. Тобто, поезія може бути жива, цікава, експресивна, інтерактивна і загалом така, яку цікаво слухати навіть без музичного супроводу», — додає Тетяна Хоронжук.