Ліна Костенко: «Війна малює кров'ю акварелі»

Сьогодні, 19 березня, 93 роки живій легенді української літератури Ліні Костенко. Щира та безкомпромісна Ліна Василівна, не зважаючи на вік, захоплює і дивує сучасним розумінням і осягненням світу. 

Вона народилася у 1930 році та за життя застала кілька історичних епох, і в кожній була мужньою та доречною. Ліна Костенко пережила Голодомор, Другу світову війну, сталінські репресії та травлю часів застою. У 2015 році вона допомагала людям в зоні АТО, а нині з нами усіма переживає страшну криваву війну з росією.

Фото: dovidka.biz.ua

Ліна Костенко влилася в течію шістдесятників. В Україні дисиденти боролися за збереження української мови, культури, намагалися відродити національну свідомість. Молоді поети руху творили новітні стилі в українській літературі. Їхні нетипові, авангардні, цікаві твори були критичними щодо влади. 

Ліна Василівна — авторка 15 поетичних збірок («Над берегами вічної ріки», «Неповторність», «Сад нетанучих скульптур»), поеми «Берестечко», роману у віршах «Маруся Чурай». 

Ілюстрація: wikipedia.org

Роман одразу ж став подією, восьмитисячний наклад розійшовся за кілька днів. А виконання «Марусі Чурай» артистками Нілою Крюковою та Галиною Менкуш у 1981 році перетворилося на відкритий бунт, коли глядачі, попри нагляд КГБ, півгодини не відпускали їх зі сцени. Перед тим прем’єру раптово перенесли із філармонії до Будинку культури заводу «Арсенал», аби ніхто не прийшов. Та зал був переповнений: прийшли усі, хто мав квитки у філармонію, студенти, робітники. 

Після вистави Ліна Костенко приїхала до філармонії і сказала директору: «Вийдіть на світло, я хочу подивитися, ви людина чи провокатор», — і з розмаху вдарила його по обличчю. Піднявся скандал, був суд. Коли поетесу запитали, за що «дала пощечину должностному лицу», вона відповіла, що дала не один ляпас, а три: за Марусю Чурай, за Нілу Крюкову та за себе.

У 90-ті роки інтерес до творчості Ліни Костенко зростає: її цитують, про неї пишуть книжки. У 2010 році Костенко опублікувала перший прозовий роман «Записки українського самашедшого», що став бестселлером.

Фото: Руслан Канюка / Газета «День»

Її стосунки з владою завжди були непростими. Від державних нагород Ліна Василівна відмовлялася. «Передайте, що мені державна біжутерія не потрібна», — відповідала вона на пропозиції. Одна з небагатьох митців, хто не втратив людської гідності у часи переслідувань, не йшов на компроміси, не піддався на лестощі. Усе життя письменниця не боялася влади та відкрито говорила правду: 

І хоч на світі сторони чотири,
я тут живу, бо я цей край люблю.
І не боюсь донощика в трактирі,
бо все кажу у вічі королю.

Втім, вона лауреатка почесних літературних премій: Шевченківської, Премії Антоновичів, Тараса Шевченка, Петрарки. У 1967 році Ліна Костенко була номінована на Нобелівську премію з літератури. А торік її нагородили французьким Орденом Почесного легіону.

Нам пощастило, що в Україні є така талановита поетеса, якій підвладні всі стилі, з винятковою силою почуттів, витонченістю та елегантністю. Її поезія здатна пробудити і дух свободи, і нагадати про вічний поєдинок добра і зла, і показати красу українського слова. В її віршах любов — щира, непідробна. Талантом і красою Костенко захоплює всіх, хто її знав. Дмитро Павличко розповідав, що досі береже коробку сірників, куплених понад 60 років тому, аби прикурити Ліні цигарку. 

https://nakipelo.ua/den-narodzhennia-lehendy-ukrainskykh-shakhiv-vasylia-ivanchuka/

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share