Лавандові поля, Моргенштерн, фейк Фельдмана: тижневий огляд INFOCRIME Kharkiv на Харківщині

З 5 по 10 липня аналітики проєкту INFOCRIME Kharkiv перевірили 1701 матеріал ЗМІ Харкова, а також дописи харківських політиків у соцмережах і зафіксували 51 публікацію з маніпуляцією і один фейк.

Більше половини маніпуляцій, 33 з 51, в цьому періоді моніторингу, мали ознаки комерційної, або політичної «джинси».

Так «Блок Світличної – Разом» став «героєм» одразу двох публікацій на одну тему в одному і тому ж медіа. 5 липня вийшла новина про те, що фракція цієї партії планує змінити регламент міської ради Харкова. В тексті окремо підкреслюється, що це ініціатива «Блоку Світличної – Разом», а інші фракції, які доєдналися до ініціативи — не називаються.

За два дні у цьому ж виданні була опублікована новина про те, як депутат міськради від «Блоку Світличної – Разом» Дмитро Булах подав пропозиції щодо зміну регламенту. У відеосюжеті, на якому заснована новина, вказується, що ініціатором змін стали депутати «Блоку Світличної – Разом» і «інших фракцій».

Досягнення «Блоку Світличної – Разом» описуються і в інших статтях: 5 липня в «Вечірньому Харкові» вийшла новина про те, що за ініціативи партії віддалені населені пункти Харківщини підключили до інтернету. При цьому новина базується на повідомленні партії в Facebook, і в ній отримання субвенцій описується, як виключне досягнення політичної сили. Про роль держави в цьому процесі, а також про те, чи вплинули якось на ці зміни інші партії — в статті не згадується. Також «Блок Світличної – Разом» і нардепка Юлія Світлична згадуються у матеріалі про святкування дня Івана Купала. У сюжеті згадуються привітання від Світличної, а головним коментатором виступає депутат облради від фракції, яка носить ім’я нардепки.

 

Але матеріали з ознаками замовності виходили не тільки на користь «Блоку Світличної – Разом», але й проти їх можливих опонентів. Так 8 липня була опублікована новина про «обурення через те, Юлію Світличну не запросили на відкриття фізкультурно–оздоровчого комплексу у Краснокутську». В тексті підкреслюється, що будівництво подібних комплексів — ініціатива Юлії Світличної і висвітлюється «обурення», який нібито викликала відсутність запрошення в соцмережах. 

 

Але не тільки «Блок Світличної – Разом» відзначився «джинсою» під час цього періоду моніторингу. Ігор Терехов став фігурантом цілої низки новин з ознаками замовності. Так одразу в двох виданнях, Status Quo і «Мой Харьков» з’явились матеріали, в яких політолог Вадим Карасьов заявляє, що високі бали харківських школярів на ЗНО — в тому числі заслуга харківської влади і зокрема Ігоря Терехова. 

Ще одна серія матеріалів — на сайтах «Вгороде», «Мой Харьков», і «Город Х», була присвячена начебто виробничим успіхам харківського заводу «Южкабель». Але при цьому у всіх новинах головною фотографією матеріалу виступала світлина Ігоря Терехова, а в тексті він згадує, як сам працював на заводі.

«Вы – гордость Харькова, базис нашей промышленности, основа экономического потенциала города, – сказал руководитель города. – Я в свое время работал на заводе и прекрасно понимаю, что такое промышленное производство, что такое станки. Ваш труд прославляет Харьков, потому что “Южкабель” – это украинский и мировой бренд»,—говорить Терехов.

Ще була новина з ознаками замовності проти Ігоря Терехова і на користь Михайла Добкіна про «корупційні забудови Ігоря Терехова», яка мала першоджерелом на дописі політика Михайла Добкіна в його Телеграм-каналі. Новина містила емоційні оцінки і критику Добкіним дій чинної міської влади, а також його обіцянки про те, як містяни будуть «жити по-новому» після приходу Добкіна до влади. Слід нагадати, що Добкін і Терехов є потенційними кандидатами на крісло мера Харкова.

«Джинса» була не тільки політичною, але й комерційною. Так, наприклад компанія «ДТЕК Нафтогаз» рекламує свої інвестиційні проекти в статті без жодного рекламного маркування і в виключно позитивному ключі. Так само без маркування розповідається про успіхи і здобутки компанії Smart Energy на ринку видобутку газу.

 

На темі спорту і місцевого футбольного клубу «Металліст» активно піариться бізнесмен Олександр Ярославський. Так в новині про повернення ФК «Металіст» в український футбол, бекграунд присвячений тому, як Олександр Ярославський і Ігор Терехов відроджують клуб. А в статті про успіхи місцевого регбійного клубу активно підкреслюється велика роль і заслуги Ярославського в цих досягненнях.

Була і незвичайна «джинса» в медіа — так про лавандове поле, на якому можна зробити комерційну фотосесію, вийшов окремий немаркований як реклама сюжет. У ньому поля називаються «харківським Провансом» і описуються переваги фотосесій саме на цих полях.

 

Також у харківських медіа з’являлись новини, які базувались на сумнівних джерелах. Прикладом може слугувати новина про те, що російський репер Алішер Валієв, відомий за прізвиськом Моргенштерн, в’їхав в Україну попри заборону. Джерелом для цієї новини слугував лише допис самого Валієва в Instagram, інших доказів його заяві не було. 

 

Під час моніторинг аналітики виявили і допис з фейковим твердженням від нардепа Олександра Фельдмана. 8 липня Фельдман написав про підвищення тарифів на комунальні послуги і в цьому контексті згадав про «автоматичне списання грошей з банківських рахунків боржників». Але назвати «автоматичною» систему не можна — для того, щоб гроші списали, потрібно, щоб суд визнав людину боржником і видав виконавчий лист, виконавець відкрив провадження і направив вимогу в банк.

 

*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Status Quo, «ВГороде», «057.ua», «Вечерний Харьков», «Об`єктив», «АТН» «Город Х», «Мой Харьков», Newsroom, Kharkiv.Today), усі матеріали чотирьох телеканалів – «7 канал» (програма «Харьковские известия»), Simon, «АТН», UA.Харків, а також сторінки в Фейсбуці нардепа Олександра Фельдмана, нардепки Юлії Світличної, депутата міськради Андрія Лесика, екс-нардепа і потенційного кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна, секретаря міськради і потенційного кандидата в мери Харкова Ігоря Терехова, депутата міськради Анатолія Родзинського, екс-нардепа і потенційного кандидата в мери Харкова Євгенія Мураєва, депутата міськради Дмитра Булаха, бізнесмена, блогера і екс-кандидата в мери Юрія Сапронова. Період моніторингу – 5 по 10 липня 2021 року.

 

Читайте більше новин про маніпуляції, фейки і «джинсу» в харківському медіапросторі на нашій сторінці у Facebook: 


“Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

Читайте також

Total
0
Share