Кредитні канікули, швидкі позики і колектори: поради адвоката, як не потрапити в боргову яму

Журналісти «Накипіло» поспілкувалися з партнером Адвокатського об’єднання «Донець і партнери» Андрієм Лисенко про кредитні канікули, підводні камені швидких кредитів і поведінці з колекторами. Зібрали головне з інтерв’ю.

♦У Закон «Про споживче кредитування» внесені зміни, які забороняють банкам і нараховувати підвищену відсоткову ставку і штрафи позичальникам з непростроченими кредитами. Але щомісячний платіж по кредиту заплатити необхідно. Якщо ви не робите цього, додаткової суми штрафів не буде, але відсотки нарахують все одно. Кредитні канікули — це коли ви погашаєте відсотки, але не платите тіло кредиту.

♦ На час карантину мікрофінансові організації теж не можуть нараховувати штраф.

♦ Якщо ви дійсно не можете платити через карантин, бажано звернутися в банк і попросити на підставі пункту 6 перехідних положень Закону «Про споживче кредитування» не змінювати ставку на підвищену і не нараховувати підвищені відсотки.

♦ У минулі роки був масовий вал позовів з проханням визнати валютні кредити і договори недійсними, оскільки банк обдурив боржника і не попередив про можливу такий великий курсовій різниці. Практика Верховного Суду показує, що такі звернення не працюють. Валютні ризики — це ваші ризики, ви повинні були їх передбачити.

♦ Не можна в період карантину не платити кредит, посилаючись на форс-мажор. Він не звільняє від обставин по кредиту.

♦ Якщо ви є в базі кредитних історій як онлайн-позичальник (особливо з простроченням), вам в банку кредит не дадуть. Швидкі кредити це як фінансова доза, яка призводить до того, що люди беруть нові кредити для погашення старих. Середня ставка за такими кредитами – приблизно 800% річних.

♦ Короткострокові кредити з терміном погашення до місяця або розміром позики не вище розміру однієї мінімальної зарплати не потрапляють під дію закону «Про кредитування».

♦ Звертайте увагу на договір з організацією, що дає швидкі кредити. У документі, як правило, є позначка: договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов’язань. Спираючись на цей пункт, кредитори продовжують нараховувати відсотки, штрафи, навіть якщо термін дії договору закінчився.

♦ Верховний Суд каже, що право кредиторам нараховувати відсотки припиняється в разі закінчення терміну дії кредитного договору або при виставленні вимоги про дострокове погашення заборгованості. У разі отримання такої вимоги від кредитора, не викидайте його. Якщо на вас раптом подадуть в суд, можна буде послатися на строки позовної давності.

♦Як вести себе з колекторами. Найголовніша рекомендація – ігноруйте їх. Вони приїжджають додому до позичальників рідко, в основному дошкуляють дзвінками. Якщо ви будете спілкуватися з колекторами, це означає, що ви контактні і на вас можна тиснути. Вони тиснуть на два моменти: на страх фізичної розправи і ганьби (нібито розкажуть вашим знайомим, що ви боржник). Якщо, наприклад, під час розмови колектори почують дитячий плач, вони гарантовано будуть дзвонити ввечері, коли вам незручно розмовляти і потрібно укладати дитину спати. Якщо попросите їх не розповідати про борг дружині, вони обов’язково почнуть їй надзвонювати. Блокуйте колекторів в месенджерах або додавайте номери в чорний список в телефоні. Є програми, які дозволяють визначити, хто дзвонить з незнайомого номера (по тому, як номер підписаний в телефонних книгах інших людей).

♦ Не варто плутати стягувачів і колекторів. Стягувач – це представник банку, що працює в штаті і займається боргами тільки цієї фінустанови. Його завдання не настрахати вас, а разом з вами знайти спосіб, щоб ви виплатили борг. З банком можна і необхідно домовлятися, у нього є програми лояльності. Колектори не мають відношення до організації, якій ви заборгували. Якщо ви йдете на контакт недавно вийшли на прострочення, вони вам не запропонують ніяких поблажок.

♦ Для перекуповування боргу не потрібно згоди позичальника. Але старий і новий кредитори повинні надіслати вам листа з повідомленням, що повернення кредиту тепер вимагає інша компанія. Як правило, коли приходять колектори, у них немає ніяких документів. Викликайте поліцію.

♦Якщо на ваше ім’я взяли кредит, не біжіть відразу ж в суд. Зверніться спочатку до адвоката або зберіть необхідні документи самі (але швидкість відповіді на адвокатський запит буде вище – 5 днів, термін відповіді на запит громадянина-30 днів). Вам потрібно зажадати у організації, що пред’являє вам вам борг, що ідентифікують вас документи: зазначені в заявці на позику ПІБ, дату народження, ІПН, адреса, телефон, електронну пошту та номер банківської карти. У 90% випадків буде вказана невірна телефон і пошта. Бажано перевірити, який банк видав зазначену в договорі кредитку – на це вказують перші шість цифр картки. Можна ще зажадати IP-адреса, з якого була зроблена заявка (щоб довести, що не ви брали позику). Після цього необхідно написати заяву в поліцію про вчинення кримінального злочину і домогтися, щоб правоохоронці внесли його до Єдиного реєстру досудових рішень. Наступний крок – отримання виписки з ЕРДР. Потім – відправка листа тим, хто вимагає від вас оплати кредиту. Напишіть про шахрайство і прикладіть зібрані документи, які підтверджують, що ви не брали кредит. Але якщо ви не хочете займатися цим питанням, просто ігноруйте колекторів.

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share