У чому конфлікт
Підрозділ Нацгвардії «Хартія», який бере участь у боях на Харківщині, публічно заявив про відсутність належної підтримки з боку міської влади Харкова. У своїй заяві військові повідомили, що міськрада не дозволяє розміщувати рекрутингові кампанії та, як стверджують у підрозділі, причетні до знищення графіті зі слоганом «Хартія за Харків».
Що кажуть у «Хартії»
Публічний конфлікт почався з інтерв’ю співзасновника «Хартії» Всеволода Кожемяко, який заявив, що бригада отримує недостатньо підтримки від міської влади.
«За весь час, відколи ми тут перебуваємо, отримали від мерії близько 20 мільйонів грн, що менше, ніж два мільйони на місяць. На мою думку, цього недостатньо. Це до розмови про незламність. Завдяки кому Харків – незламний? Завдяки тим, хто сидить у ресторанах, відпочиває і гуляє у парку, чи завдяки тим, хто сидить в окопі і стримує ворога? А ворог же щодня робить якийсь екшн, щоб пролізти вперед. За всієї поваги до містян, краси і чистоти міста, можливо, доречніше іноді підкупити якихось дронів?», — сказав Кожемяко
Згодом підрозділ випустив заяву про зафарбування, як вони вважають, комунальниками, графіті на підтримку «Хартії».
«Їх почали знищувати або зафарбовувати представники комунальних служб – це було зафіксовано на відео, яке поширюється в мережі. Це нагадує події 2014 року, коли в місті так само зафарбовували зображення з державною символікою. “Хартія” висловлює розчарування такими діями міської влади. Нагадуємо, що для спільної Перемоги Україні необхідно зберігати єдність – передусім єдність війська, влади та суспільства. Подібні дії руйнують цю єдність й розхитують нашу стійкість в боротьбі проти спільного ворога», — заявили у підрозділі.
Що кажуть у Харківській міськраді
Спочатку речник Харківської міськради Юрій Сидоренко прокоментував ситуацію з графіті, закликавши «цивілізовано підійти до питання вшанування наших захисників і розробити кілька муралів на честь пошани нашим захисникам».
Згодом, у коментарі «Суспільному» він спростував замалювання графіті комунальниками і сказав, що йому невідомо, хто це зробив.
- А хто це робив?
- Я ж не правоохоронні органи. Якщо в них є питання, нехай звертаються. Але я знаю, що люди боялися. Були такі дзвінки, що це можуть бути вказівники з місцями розташування “Хартії”. Люди перелякані.
- До кого дзвінки?
- В адміністрації районів, на гарячі лінії районів були такі дзвінки.
Депутат міськради Ігор Черняк прокоментував ситуацію, заявивши, що міськрада виділяє кошти для військових у вигляді субвенцій для підрозділів, а також на соціальні програми по підтримці родин загиблих захисників, ветеранів та чинних військових.
Чи може харківська міська влада витрачати більше коштів на підтримку підрозділів Сил оборони? На мою субʼєктивну думку – може. Може і повинна. Адже, насправді, це питання пріоритетів. Так історично склалося, що в мене з міською владою різне розуміння пріоритетів. Так було до великої війни. Так залишається і сьогодні. Саме тому, я ніколи не голосував за міський бюджет, і майже ніколи не підтримував запропоновані зміни до нього.
Бо бюджет міста – це якраз про пріоритети. Фонтани чи лікарні? Школи чи найвища ялинка? Або ж в умовах війни: Квіти та інсталяції чи більше збитих шахедів?», — сказав Черняк.
18 липня стало відомо, що комунальне підприємство «Міськсвітло» оголосило тендер на капітальний ремонт підсвітки пішохідного мосту в сквері «Стрілка» у Харкові. Вартість робіт — 2,16 мільйонів гривень.