Конференція з відновлення України в Лондоні: підраховані збитки. Хто буде платити?

Сотні високопосадовців із понад 60 країн світу та представники 400 компаній зібралися в столиці Великої Британії Лондоні, аби залучити кошти на відновлення України.

Це третій подібний захід після конференцій у Лугано та Берліні від початку повномасштабного російського вторгнення.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що станом на 24 лютого цього року наша країна потребує 411 мільярдів доларів на відновлення. При цьому заплановано два етапи: термінова та довгострокова відбудова.

«На термінове відновлення нам потрібно 14,1 мільярда доларів. Наразі в держбюджеті закладено 3,3 мільярда доларів, міжнародні партнери надають ще близько чотирьох мільярдів. Також ми розраховуємо на залучення майже семи мільярдів доларів за допомогою механізму Координаційної донорської платформи», — заявив Денис Шмигаль. 

Головним «спонсором» відновлення України, упевнений Шмигаль, повинна стати росія. Це питання не лише репарацій, надходження яких можливі лише після Перемоги та в невизначені терміни. На відбудову мають піти російські конфісковані активи.

І тут Україні потрібна допомога європейських союзників. Партнери не лише надали гарантії економічного переслідування рф та всіх причетних до режиму Путіна, а й пообіцяли надати фінансову допомогу саме для відбудови. 

Україна та Європейський інвестиційний банк підписали меморандум, який передбачає виділення в цьому році 840 мільйонів євро. Вони підуть на реалізацію пріоритетних проєктів відновлення інфраструктури нашої держави.

США пообіцяли $1,3 мільярда на відновлення енергосистеми, розвиток зеленої енергетики та допомогу українським підприємствам; на модернізацію залізничних ліній, портів та іншої транспортної інфраструктури; на оцифрування митних та інших систем для зменшення корупції; а також на страхування для зниження інвестиційних ризиків в Україні. Про це оголосив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак анонсував надання гарантій для України на суму три мільярди доларів та приватні інвестиції. Але це ще не все, що може запропонувати Лондон Києву.

«Ми запускаємо українську бізнес-угоду, щоби приватний бізнес пообіцяв свою підтримку відновлення та реконструкції України. І я радий оголосити сьогодні, що понад 400 компаній із 38 країн із сукупною ринковою капіталізацією в 4 трильйона 900 мільярдів доларів підписуються під цією угодою», — повідомив Сунак.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн своєю чергою запропонувала  фінансовий резерв на наступні чотири роки в розмірі 50 мільярдів євро. Сюди входять як кредити, так і гранти.  Це дозволить мати стабільність та стимулювати інвесторів, упевнені в ЕС. 

Харків на конференції представив мер Ігор Терехов. Він оголосив збитки міста – 9,7 мільярда доларів, це зруйноване житло та інфраструктура, та підкреслив, що розраховує на допомогу партнерів. Адже жодний місцевий  бюджет з таким навантаженням не впорається. 

«На конференції «Ukraine Recovery Conferencе» розказав, як друге за величиною місто в Україні, місто зелених парків та скверів, студентська, промислова, наукова та IT-столиця, котру невпинно продовжує нищити ворог, незламно стоїть на своєму фронті всім напастям наперекір. І що ми маємо план, як зробити Харків ще кращим. Найкращим! І ніхто не завадить нам втілити цей план у життя, – написав Терехов в соцмережах, – А потім разом з учасниками конференції ми обмірковували досвід повоєнного відновлення інших країн, дискутували про Україну майбутнього та пропонували варіанти, з чого почати як повернення до нормального життя, так і відбудову постраждалих від війни регіонів та міст. Попри всі виклики та загрози сьогодення».

 


НБУ захистив «білі» долари та пом'якшив валютні обмеження

Читайте також

Total
0
Share