Про це заявив комісар ЄС з питань юстиції Дідьє Рейндерс.
За його словами, безпосереднього доступу до територій, де сталася трагедія, немає, адже вони перебувають під контролем армії рф. У ЄС немає власних розвідувальних можливостей, отже, робота триває на основі даних, які надходять від держав-членів, наголосив єврокомісар. Також відповідний запит щодо надання розвідданих було скеровано до американських партнерів.
«У ранок, коли стався інцидент, я мав телефонну розмову з Генеральним прокурором України Андрієм Костіним, який повідомив, що обстрілу не було. Отже, вибух міг статися лише в результаті спрацювання вибухівки зсередини», – зазначив єврокомісар.
Він зауважив, що причетність росіян до вибуху є логічною, але слідству необхідно мати вагомі докази, аби притягнути рф до відповідальності.
Єврокомісар вказав на важливість ведення паралельних розслідувань силами правоохоронних органів України та Міжнародного кримінального суду, що нині тривають.
Визнаючи проблему зі збиранням доказів з місця злочину, Рейндерс зауважив, що є інші методи отримання таких доказів. Зокрема це розвідувальні дані та інформація з дослідницьких установ, які могли зафіксувати вибух завдяки спеціальному обладнанню.
Нагадаємо, що рф відмовилася пропускати гуманітарну місію ООН до людей на лівому березі Херсонської області, які постраждали внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції. На думку аналітиків, це пов’язано саме з наміром приховати наслідки злочину.
Точні дані про жертв на окупованій росіянами частині області невідомі, адже росія не лише не проводила там оперативну евакуацію, а й загарбники заважали людям рятуватися самостійно. Попередньо, йдеться про сотні загиблих.
Міжнародним інституціям потрібне провести протокольне документування злочинів, щоб мати змогу назвати винних. Проте журналісти вільні від цієї умови. Тому розслідувачі вже оприлюднили імена тих, хто, за їхніми розслідуваннями, здійснив підрив ГЕС.
Як з’ясували журналісти «Схем» (Радіо Свобода) та агенції «Слідство.Інфо», це зробили військові 205-ї окремої мотострілецької козачої бригади РФ, яка захопила та контролювала Каховську гідроелектростанцію на момент її руйнації. Їі командиром був 43-річний полковник Роман Тітов із Алтайського краю.
Встановлено й основних виконавців підриву. Журналісти отримали список персонального складу бійців 205-ї ОМСБр в одному з державних органів оборони України та звірили частину даних за допомогою інших джерел: російських соцмереж, нагородних документів і зв’язалися з ними напряму.