Сьогодні ми говоритимемо з Олексієм Костіним. Він начальник Східного відділу комплектування Іміджево-видавничого центру Національної гвардії України.
«Гвардія наступу», що це таке?
«Гвардія наступу» — це проєкт, який складає в себе вісім штурмових бригад Міністерства внутрішніх справ. По-перше, це прикордонники — це одна штурмова бригада, «Сталевий кордон», так називається, і Міністерство, поліція — це «Лють». А шість — це вже наші шість оперативних бригад, у склад яких входить «Буревій», «Червона калина», «Кара-Даг», «Рубіж», «Спартан» і легендарний «Азов». Штурмові бригади, до яких можуть вступати добровольці, націлені на посилення сил оборони, а також звільнення окупованих територій України.
Коли знайомилась з інформаційним листом щодо «Гвардії наступу», не зрозуміла такий момент: якщо ти хочеш стати частиною «Гвардії», ти маєш бути досвідченим бійцем чи ти можеш прийти новобранцем?
По-перше, це доброволець — мотивований майбутній військовий, громадянин України, який хоче боронити свою державу. На основу цих підрозділів беруть складові добровольців. Саме добровольці, можливо, хто проходив з початку 14-го року, з початку війни, можливо, це навіть й ті, котрі не проходили військову службу, все однаково. В нас це будемо далі розмовляти. Все однаково: ми їх готуємо. Однозначно це будуть не один місяць тривалістю навчання.
Тобто ми беремо не всіх. З кожним окремо проводять бесіду, після бесіди — військово-лікарська комісія. Також проходять психолога, перевіряємо фізичні здібності. Тобто неабиякого: ми маємо бажання набрати потужний кулак для того, щоб дати потужну відсіч.
До вас можуть переводитися військові, які наразі десь проходять службу?
Так, задають багато таких питань. Що стосується Збройних сил України, це ні. Тільки в межах Міністерства внутрішніх справ. Всі ці бригади, що Державна прикордонна служба, що поліція, що ми, входять у склад Міністерства внутрішніх справ.
Це складна бюрократична тяганина?
Взагалі ні. Хочу наголосити, що строковиків ми не переводимо. Це або мобілізовані, або ті, хто проходять за контрактом службу.
А якщо людина отримає, наприклад, повістку, вона може прийти до вас?
Так, одне й те саме. Ми працюємо на даний час по всій Харківській області. Наш представник знаходиться у ЦНАПах, також наші представники Міністерства поліції та Державної прикордонної служби. Тобто ми не маємо сенсу «іди до нас, іди до нас». Він має свій вибір, тобто це мотивація. Якщо він може поспілкуватися з представником Державної прикордонної служби, з представником поліції, Національної гвардії і для себе вибрати. Вибрати для того, щоб, оце і мається на увазі, щоб він йшов як мотивований.
А якщо, наприклад, людина була, скажімо, мінометником, і вона хоче змінити свою спеціальність і приходить до вас. Чи можливо це робити зараз і чи доцільно це за нинішніх умов?
Ми працюємо з кожним, хто прийшов. Це однозначно проводиться бесіда, ураховуються його бажання, а ближче… Він може і прийти… Був мінометником, а хоче бути снайпером, ну, наприклад.
Ми враховуємо його побажання, ну, більш детально працюємо вже у військовій частині. Так що він прийняв рішення іти, має бажання проходити в іншому підрозділі, ні за фахом, коли десь навчався чи проходив службу, а далі вже у військовій частині ми дивимося, може він бути снайпером. Тобто ми проводимо психологічну підготовку, перевіряємо його фізичні здібності, і на даному етапі ми вже формуємо, ми допомагаємо йому прийняти рішення. Можливо, він… Ну, всі ми щось маємо бажати, може, мріємо, а вот тобто показуємо: якщо ти будеш снайпером, ти повинен робити оце, зможеш? Якщо він доказує це, нема проблем.
Чи маємо ми стільки часу для того, щоб перенавчати людей зараз?
Я скажу так: все одно треба вчити. Ми не робимо так, щоб прийшов, перевірили, одягнув, дав автомат, кулемет і одразу в бій. Такого не буває. Тобто для оцих оперативних бригад проводяться спеціальні підготовчі збори, тренування, тобто ми готуємо. З ними працюють інструктори: інструктори з вогневої підготовки, інструктори тактичної медицини, тому що вони і є ж нові оперативні бригади. Це досвід. Ми враховуємо те, що щас відбувається в зоні, як-то кажуть, на нулі, тобто де відбувається бій, щоб зробити так, щоб військовослужбовець вже розумів, що у такому випадку треба приймати таке рішення. Так підрозділ підготовлений. Якщо ми, припустимо, заходимо в місто, це так робиться, якщо там десь за областю, це так робиться. Це та суть, яку бригади й будуть виконувати, — це своє завдання.
Як можна до вас прийти? Це в ЦНАПах, так, може бути, а ще якимось чином?
Дивіться: щоб до нас потрапити, необов’язково навіть приходити. Людина, яка хоче приєднатися до «Гвардії наступу», може подати відповідну анкету на сайті storm.mvs.gov.ua, де представлені всі бригади, які комплектуються. Також прийти до ЦНАПу і заповнити анкету, якщо можливо таке. На даний час десь близько 7 000 заповнили анкети.
Це багато чи мало?
Я вважаю, що це багато. Це показує, що у людей є бажання захищати свою країну і повертати свої землі, свою територію. Стосовно Харківської області, ми отримали вже понад 300 анкет, і причому ми всі їх відпрацювали. Ми кожного обдзвонюємо. Якщо він, допустім, має назву бригади, а не знає, де вона розташована, ми надаємо телефон кадрового органу, і він телефонує туди.
Людина, яка приходить в ЦНАП може поспілкуватися з представниками, Нацгвардії, з прикордонниками, там послухати, там послухати та зрозуміти, якщо вона вагається, не знає, де згодитися, то вона може обрати, так?
Для цього ж наші представники і знаходяться в ЦНАПі, щоб розповісти. Одне він бачив на картинці, може, десь хтось побратим розповів — це одне, а взагалі поспілкуватися з представником і знать завдання, що буде виконувати, то що у кожної оперативної бригади є свій девіз. Наприклад, «Червона калина»: до бригади вже увійшли герої, які брали участь в боях Донеччини, Луганщини, обороняли Київ. «Рубіж»: до лав бригади вже ввійшли герої, що відстоювали Гостомельський аеропорт, Рубіжне на Луганщині. «Спартан», потужна штурмова бригада, обороняла Харків. Це на даний час в Харківській області вона і комплектується. «Кара-Даг», у них девіз «кара за Крим», братимуть участь у звільненні Автономної республіки Крим. «Буревій» – бригада, як-то кажуть, по утилізації російських військових. «Азов» — це легендарний підрозділ, один з основних осередків оборони Маріуполя. Тобто кожен для себе обирає. Тож і було так представлено ці оперативні бригади, щоб був вибір.
Ви спілкувалися з людьми, які приходили в ЦНАПи? Як Вам їх настрій? Вони достатньо мотивовані, на Вашу думку?
ʼ
Так. Ті люди, які приходили, з якими я спілкувався, в них жага помсти, жага… така лють забрати своє, йти в наступ. Навіть приходили такі, що вже і… Дідусь приходив 70 років, він каже: «Я, може, і старий, але я вмію, візьміть мене! Я там, може, принесу, я можу копати, я можу піднести там щось». Тобто приходили такі. Дівчата приходили, приходять жінки. То єсть мотивація є. Для мене так стало навіть, що жінки кажуть: «Так, я хочу. Я хочу, візьміть мене».
До речі, про критерії. Як відбираєте, які є правила відбору людини? Що має бути в ній і чого не бути?
Це від 18 до 60 років. Якщо він з 18 до 27 не проходив військову службу, тоді ми беремо його як на контракт. Усі після, які проходили службу, можна взагалі, ну, до 27, він уже приходить до нас як на військову службу. І з 27 до 60 — як на військову службу. По-перше, це бесіда: виявляємо його здібності. Психолог працює, працюють командири підрозділів, тобто виявити. Є такий підрозділ, є такий. Ну, на даний час я не можу казати, про які підрозділи, ну, ви повинні розуміти. Командири підрозділів тих, які комплектуються в кожної оперативної бригади, розповідають йому, що буде робити кожен підрозділ. Він каже: «Так, я хочу туди». Перевіряємо його фізичні здібності й потім даємо йому лист до військкомату, що він відібраний в дану оперативну бригаду, де його військовий комісаріат перевіряє на військово-лікарській комісії. Також перевіряється на судимість. Після вже з пакетом документів з представником військового комісаріату, центру комплектування приходить до нас.
Тобто, якщо має судимість, не підходить?
Ні.
А жінки приходять. Не проходять?
Чому? У нас немає різниці. Для нас, що жінки, що чоловіки, все однаково. Проходять один і той самий відбір.
А, може, є якісь цифри, скільки вже жінок пройшли?
На даний час по жінках немає інформації. Но ідуть. Позавчора приходила жінка. Вона з Красного кута, медик і вже з документами повністю. Ми її зарахували до військової частини, до цієї оперативної бригади харківської.
Добре. Що чекає на військових, які стануть частиною? Яка зарплатня, які соціальні гарантії, що їм пропонується?
Ну, дивіться: заробітна платня відповідно посадовому окладу і то, що вони, якщо виконують завдання вже на передовій, це 100 000 їхні. А так усі, хто вступає на службу, встановлений мають такі ж самі пільги, гарантії, як і Збройні сили України. Всі пільги, що стосуються військовослужбовців: і відпустка по можливості, і право на пенсію, і так само він може вступати до вищого навчального військового закладу, то єсть до Національної академії Національної гвардії України або Київського інституту Національної гвардії України. Тобто всі пільги, які є у Збройних силах України для військових на час війни, все залишається за ними.
Добре. Я так зрозуміла, що подати заявку тобто може кожен. Але надалі буде ще кілька етапів відборів. Скільки ще триватиме відбір до оперативних бригад?
На даний час я не можу сказати, но люди йдуть, люди йдуть.
Яка конкретна мета, цифра, скільки потрібно набрати людей?
Я не можу таке сказати, вибачайте. Тобто оперативні бригади на даний час стану, військового стану, цю інформацію я не можу дати.
Посади для всіх, хто прийде до оперативних бригад, найдемо. Головне — мотивація і бажання захищати свою державу.
ʼ
Матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Медіагрупи «Накипіло» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.