Дівчинка з Куп’янська та бойовик «днр»: які світлини перемогли на World Press Photo 2025

Щорічний конкурс документальної фотографії World Press Photo 2025 оголосив переможців з різних регіонів світу. Серед найкращих світлин, що були представлені від європейських майстрів, три висвітлюють проблематику українсько-російської війни.

У категорії «Одиночні фотографії» від Європи журі поставило поряд дві світлини, які є прямим відображенням двох протилежних полюсів війни. Їх назвали «візуальною парою», що передає біль і страждання людей через війну. Одна зі світлин-переможниць — робота німецького фотографа Флоріана Бахмаєра Beyond the Trenches. На ній — шестирічна Ангеліна з Куп’янська, яка була евакуйована з-під обстрілів і тепер страждає на панічні атаки. За оцінкою журі вона «стала емоційним центром європейського блоку». 

Переможець  World Press Photo 2025. Фото: Флоріан Бахмаєр / Beyond the Trenches
Фото: Флоріан Бахмаєр / Beyond the Trenches

У тандем до цього фото журі конкурсу поставило роботу російської фотографки Нанни Гайтманн Underground Field Hospital. Знімок, зроблений у стабпункті на боці росіян. Сюжет світлини практично біблійний, за одним виключенням: у центрі уваги — фігура бойовика «днр».

Переможець World Press Photo 2025. Фото: Нанна Гайтман  / Underground Field Hospital
Фото: Нанна Гайтман / Underground Field Hospital

Цього року на конкурсі були представлені численні роботи російських фотографів. Тому не дивно, що призи за три найкращі роботи отримали саме вони. Втім, вже з минулого року конкурс, який мав би бути віддзеркаленням правдивої картини світу, втрачає свою об’єктивність. У складі журі World Press Photo 2024 опинилася росіянка Марія Гельман. Тоді Українська асоціація професійних фотографів (УАПФ) офіційно виступила проти її участі, яка є «не логічною, та такою, що може вплинути на об’єктивність у прийнятті рішень під час оцінювання робіт учасників». В Асоціації наголошують: подібне рішення організаторів конкурсу породжує численні етичні запитання.

«Винагороджуючи російських фотографів, які слугують виразниками державної ідеології рф, конкурс робить видимою позицію агресора, і таким чином сприяє підміні понять: замість засудження агресора акцентує на співчутті до нього. На нашу думку, таке нагородження не відповідає заявленій меті конкурсу — поєднувати світ важливими історіями, особливо в ситуації загарбницької війни, яку росія веде проти України вже 11 років» 

додають в Асоціації.

Фото: World Press Photo

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share