Європейський суд із прав людини визнав, що росія систематично порушувала права людини під час війни, як на тимчасово окупованих територіях України з 11 травня 2014 року, так і під час широкомасштабного нападу з 2022 року. Серед основних злочинів були самовільні вбивства цивільного населення та військовополонених, незаконне позбавлення волі, масові затримання та викрадення людей, жорстоке та принизливе поводження, включаючи застосування тортур, ігнорування наслідків атак для цивільних.
Рішення у спільній справі України та Нідерландів суд оголосив 9 липня. Вона об’єднала чотири заяви, подані у проміжку між 2014 та 2022 роками:
- Україна проти Росії (№ 8019/16): стосується порушень під час збройного конфлікту в Донецькій та Луганській областях, включаючи збиття літака MH17, випадки тортур, примусової праці та інші порушення.
- Україна проти Росії (№ 43800/14): пов’язана з викраденням і незаконним вивезенням українських дітей до Росії у 2014 році.
- Нідерланди проти Росії (№ 28525/20): розглядає обставини та наслідки збиття рейсу MH17.
- Україна проти Росії (№ 11055/22): стосується серйозних порушень прав людини під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.
Про що йдеться в рішення суду?
ЄСПЛ одноголосно визнав, що росія належно не проконтролювала розпізнання цілі ракети, випущеної по боїнгу з зенітно-ракетного комплексу «Бук». Крім того, рф відмовилася від повноцінної співпраці з Міжнародною спільною слідчою групою (JIT), яка розслідувала катастрофу рейсу MH17. Натомість російська сторона надавала слідству неточну або сфабриковану інформацію та активно перешкоджала встановленню причин і обставин трагедії.
Суд також постановив, що росія має негайно звільнити всіх людей, які були позбавлені волі на окупованих територіях України до 16 вересня 2022 року, а також розпочати невідкладну співпрацю щодо створення міжнародного незалежного механізму для встановлення особистостей усіх дітей, вивезених з України до росії або окупованих територій під її контролем для відновлення зв’язку та возʼєднання дітей та їхніх родин чи законних опікунів.
Під час оголошення рішення суд підкреслив, що масштаб і жорстокість насильства в Україні, а також загрозливі висловлювання росії щодо самого права України на існування створили серйозну небезпеку для миру на європейському континенті. Судді ЄСПЛ наголосили: “ Що в жодному з попередніх конфліктів не спостерігалося такого майже одностайного засудження з боку міжнародної спільноти щодо відвертого ігнорування державою-відповідачем основоположних принципів міжнародного правопорядку, сформованих після Другої світової війни”.