Чи потрібно/безпечно зараз здавати кров?

[aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Що трапилось?

 

Наразі в Україні є дефіцит донорської крові. Запаси знизилися у 2-4 рази. У Харківській області ситуація критична.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Кому потрібна донорська кров?

  • породіллям, які втратили чимало крові під час важких пологів;
  • онкохворим дітям, яким щодня вливають компоненти крові, оскільки на тлі інтенсивної хіміотерапії падають їхні життєві показники і треба постійно підтримувати організм у належному стані;
  • пацієнтам із сильними кровотечами, особливо військовим, оскільки тривають воєнні дії на фронті;
  • постраждалим в автомобільних катастрофах (на дорогах щороку гине близько 1,2 млн людей).

 

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Чому не можна наповнити банк крові заздалегідь?

 

На жаль, це неможливо. Кров містить різні компоненти, і кожен має свій термін та температуру зберігання. Кров складається з двох частин: рідкої (плазми) та клітин (еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів).

 

Наприклад, плазма зберігається від 12 до 24 місяців, а от усі інші компоненти всього лише 24 або 72 години. Це і є найбільша проблема. Крім того, потрібно зібрати кров різних груп і резус-належностей.

 

«Ми маємо планувальну статистику на кожну пору — чи це Новий рік, чи літо, чи весна, — але саме зараз постала невідомість, ми не можемо прогнозувати наперед, ми повинні навчитися працювати в системі профілактичних введених заходів на невідомий час. І служба крові, і держава вперше з таким зіткнулися. Ми повністю інформуємо на сайті про всі наші заходи щодо протидії вірусу, а також про залишки компонентів крові і потреб у ній. Щодня нам потрібно видавати не менше 250 доз усіх груп крові, а цього тижня ми вже заготовляємо менша 100 доз, а ще ні про які запаси еритроцитів не йдеться, бо це одно-дводенний запас», – говорить головний лікар Харківського обласного центру служби крові Вадим Яворський.

 

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Але ж зараз карантин?

 

Міністерства охорони здоров’я зобов’язало лікарні виконувати чіткі правила. У центрі постійно дезінфікують поверхні, встановлені санітайзери, лікарі та донори в масках і рукавичках. На вході в усіх перевіряють температуру, а під час обстеження ставлять додаткові запитання про виїзди за кордон, контактування з хворими та інші можливі ризики зараження. Лише після цього донора допускають до процедур.

 

Донорству крові під час пандемії в інших країнах приділяють більше уваги. Наприклад, в Італії донорство крові — серед причин вийти на вулицю, попри карантин. Аби не створювати черг, мешканці там заздалегідь заповнюють медичний опитувальник по телефону і реєструються на певний час.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Чи передається коронавірус через кров?

 

Коронавірус, як і інші віруси, передається повітряно-крапельним і контактним шляхом, тобто коли інфікований кашляє чи чхає на близькій відстані (до одного метра) або ж коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа та очей (наприклад, через доторки до обличчя). Жодного випадку передавання вірусу через кров у світі не зафіксовано.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Де можна здати кров у Харкові?

 

Ми не закликаємо вас терміново кидати все та бігти з дому в центр крові. Але якщо ви таки вирішите спробувати, то насамперед переконайтеся в тому, що у вас немає симптомів COVID-19. Одягніть маску та рукавички. Центр служби крові знаходиться на вулиці Клочківська, 366.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Як підготуватися до здачі крові?

 

Напередодні небажано їсти жирну, смажену і гостру їжу, а також молочні продукти, яйця і масло. В день процедури краще з’їсти легкий сніданок.

Медики радять здавати кров вранці, тоді процедура переноситься донором значно легше.

Не можна вживати алкоголь за 48 годин до забору крові, а аспірин і анальгетики – за 72 години.

За годину до процедури не можна курити.

Перед здачею крові радять добре виспатися. А ось займатися донорством перед важливими подіями – іспитами, змаганнями – лікарі не рекомендують.

[/aesop_content] [aesop_content color=”#4a2c49″ background=”#c9e7d6″ columns=”1″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” floaterposition=”left” floaterdirection=”up”]Волонтерські ініціативи

 

Завдяки спільним зусиллям фундації «ВАРТО ЖИТИ», проєкту «ДонорUA», онлайн-сервісу «Uklon» та мережі АЗК «WOG» зараз діє послуга #таксідлядонора в Києві, Львові, Харкові, Одесі, Полтаві, Дніпрі та Запоріжжі. Онлайн-сервіс Uklon виділив на це 20 000 безкоштовних поїздок для донорів.

[/aesop_content]
Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share