Сьогодні, 17 грудня, у німецькій клініці «Шаріте» помер мер Харкова Геннадій Кернес. На першій сесії Харківської міської ради він був офіційно визнаний харківським міським головою. Хто тепер стане мером, та чи будуть перевибори?
Що каже законодавство
Повноваження міського голови переходять до секретаря міськради Ігоря Терехова. Він тимчасово виконує обов’язки мера до початку повноважень обраного керівника містом.
У Ігоря Терехова є 15 днів для звернення до Верховної Ради з клопотанням щодо призначення позачергових виборів міського голови.
Верховна Рада має розглянути це клопотання у дев’яностоденний строк з дня прийняття нею документів, що підтверджують смерть Геннадія Кернеса.
Проте законом не визначені строки, у межах яких Рада зобов’язана прийняти таке рішення. Через це процес призначення Верховною Радою України позачергових виборів міського голови Харкова може затягнутися.
Як це було в інших містах
У лютому 2017 року помер міський голова Луцька Микола Романюк.
За законом виконувати обов’язки мера мала тодішня секретарка Луцької міської ради Юлія Вусенко. Але депутати більшістю голосів позбавили її посади.
29 березня на посаду секретаря та тимчасово виконуючого обов’язки мера обрали Ігоря Поліщука, а вже 3 липня 2017 року його замінив на цій же посаді Григорій Пустовіт.
Проєкт рішення про призначення позачергових виборів у Луцьку три роки пролежав у Верховній Раді. Нового міського голову міста було обрано на чергових місцевих виборах у 2020 році.
У березні 2013 року не стало мера Миколаєва Володимира Чайки.
Виконуючим обов’язки міського голови став секретар міськради Володимир Коренюгін, але він помер у вересні того ж року.
Питання призначення позачергових виборів миколаївського міського голови затягнулось у Верховній Раді на один рік.
У 2011 році в Чернівцях відправили у відставку місцевого голову Миколу Федорука. На чергових виборах у 2010 році його підтримали понад 60 відсотків виборців, але в нього виник конфлікт із депутатами.
Верховна Рада кілька разів провалювала ухвалення перевиборів у Чернівцях. Федорук мав велику підтримку виборців і міг легко стати міським головою на позачергових виборах.
Уже після Революції Гідності було оголошено про позачергові вибори мерів у низці міст, у тому числі в Миколаєві та Чернівцях. Їх провели в один день із виборами президента 25 травня 2014 року.
«Поки функції міського голови є кому виконувати та є консенсус місцевих еліт щодо цього, не факт, що вибори міського голови Харкова відбудуться найближчим часом», — коментує можливість перевиборів голова Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська.
Призначення позачергових місцевих виборів — відповідальність Верховної Ради. Вже неодноразово в Україні подібні процеси затягували через політичні амбіції правлячої коаліції чи домовленості з місцевими елітами.