17 березня 2023 року низка ЗМІ повідомила, що міністр освіти Сергій Шкарлет збирається подати у відставку. Офіційного підтвердження ще немає, тож розповідаємо: за що Шкарлета критикують і чому його можливе звільнення викликало хвилю радості в соцмережах.
Причина перша: плагіат
Активісти, які шукають недобросовісні запозичення в роботах науковців, у 2020 році звинуватили Шкарлета у плагіаті. Згодом у наукових роботах міністра наявність текстових запозичень без зазначення джерела винайшло і Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
Шкарлет повідомив, що виграв суд проти НАЗЯВО. Відтоді він посилається на це судове рішення, коли його питають про плагіат.
«Плагіат є плагіат: що під час війни, що під час мирного часу. Можливо, це питання потрібно не мені задати. Я завжди казав і кажу, що в мене плагіату немає. Про це є два рішення суду на підтвердження», — виправдовувався Сергій Шкарлет.
Але суд, який він згадує, не спростовував факт самих текстових запозичень: він вирішив, що плагіат шукали незаконно.
Причина друга: спроби звузити роль ЗНО
На співбесіді тоді ще кандидат у міністри зазначив, що треба збільшувати вагу шкільного атестату при вступі до ВНЗ на заочну форму навчання та, відповідно, зменшувати роль зовнішнього оцінювання.
Коли Шкарлет став міністром, він пропонував замінити ЗНО для тих, хто вступає на контракт, «тестом на здатність до навчання».
Причина третя: скандал із Могилянкою
На початку 2022 року Києво-Могилянська академія обрала нового президента — Сергія Квіта. Міносвіти відмовилося визнавати результати виборів і оголосило новий конкурс на посаду президента НаУКМА.
Це спровокувало масштабні протести студентів. Міністерство врешті-решт скасувало свій наказ про повторні вибори. Студентство це не зупинило, деякий час відбувалися страйки за відставку Шкарлета.
Причина четверта: «регіональне» минуле
Шкарлет у 2010 році заявляв, що «повністю поділяє погляди та принципи “Партії регіонів”», а також підтримує Януковича.
П’ять років потому він балотувався до Чернігівської обласної ради вже як представник «Блоку Петра Порошенка», але вибори програв.
Причина п’ята: дешеве дороге авто
У 2018 році Шкарлет купив Mitsubishi Pajero Wagon, вказавши його вартість у 288 тисяч гривень. Однак НАЗК, перевіривши декларацію, зауважило, що така машина у 2018 році коштувала приблизно 644 тисячі гривень.
Понад те, Шкарлет не зміг пояснити Агентству в декларації, звідки у нього у 2020 році взялися додаткові 239 тисяч гривень.