Харківська міська рада VIII скликання провела першу сесію. Засідання відбулося без Геннадія Кернеса, який знову був обраний міським головою.
«Накипіло» зібрало ключові моменти сесії.
Кернес став мером без складання присяги
Сесія почалася з виступу голови Харківської міської виборчої комісії Ольги Мозгової. Вона заявила, що Геннадію Кернесу не потрібно повторно складати присягу, аби набути повноважень міського голови. Причина — він це вже робив раніше.
Мозгова послалася на закон [efn_note]частина 6 статті 11 «Про службу в органах місцевого самоврядування»[/efn_note] та зазначила, що присягу складає лише особа, яка вперше була обрана на посаду селищного сільського або міського голови.
«У той самий час Кернес Геннадій Адольфович обраний міським головою не вперше та вже складав присягу 24 листопада 2010 року, що підтверджується записом у трудовій книжці. Відповідно до зазначених вище законів, Кернес Геннадій Адольфович з цього часу набуває повноважень Харківського міського голови», — додала голова комісії.
Геннадій Кернес наразі лікується в Німеччині. За словами його друга Павла Фукса, він планує приїхати до Харкова 30 грудня.
Нові депутати мерії
На сесії 84 депутати склали присягу: 25 жінок та 59 чоловіків.
До складу мерії увійшли 34 представники від «Блоку Кернеса —Успішний Харків», 19 — від «Опозиційної платформи —За Життя», по дев’ятеро — від партій «Европейська солідарність» та «Слуга народу», семеро — від «Партії Шарія», шестеро — від «Блоку Світличної “Разом!”».
Вибір головуючого та блокування трибуни
Перед початком розгляду питань Ольга Мозгова запропонувала обрати головуючого, який за відсутності Кернеса та до призначення секретаря міськради керуватиме засіданням.
Голова міської ТВК послалася на зміни в Регламенті міськради, які були затверджені на останній сесії депутатів старого складу для проведення першої сесії нового складу.
Депутат від партії «ОПЗЖ« Анатолій Родзинський виступив проти. Підійшовши до трибуни, він сказав, що голова ТВК діє незаконно та запропонував замість обрання головуючого скликати президіум із п’яти депутатів.
Мозгова повідомила, що депутати від блоку Кернеса запропонували призначити головуючим Олександра Новака. Раніше він був секретарем мількради.
Трибуну блокували представники «ОПЗЖ». До трибуни також підійшли депутати від Блоку Кернеса. Під галас депутатів пропозицію про обрання головуючим Олександра Новака поставили на розгляд, але голосів для її затвердження не вистачило.
В зале потасовка между депутатами от ОПЗЖ и Успешного Харькова pic.twitter.com/K0BKIYwx9z
— Nakipelo (@nakipeloua) December 9, 2020
Голова ТВК заявила, що не всі депутати встигли зареєструватися. Після повторної реєстрації питання поставили ще раз на голосування. З другої спроби рішення було прийняте. Його підтримали 48 депутатів.
Далі засіданням став керувати Новак.
Перед затвердженням порядку денного слово взяв депутат від «Блоку Світличної “Разом!”» Ігор Черняк. Він запропонував не розглядати питання обрання секретаря міської ради, членів виконкому та заступників мера.
«Тому що все це можна робити лише у випадку, коли є відповідна воля мера Геннадія Кернеса. Я вважаю, що всі інші спроби — це маніпуляція та відвертий злочин», заявив Черняк.
Також зміни до регламенту пропонували депутати Дмитро Булах («Блок Світличної “Разом!”») та Анатолій Родзинський («ОПЗЖ»). Але їхні пропозиції не були затверджені.
Олександр Новак прокоментував питання присяги Кернеса:
«По-друге, питання прийняття присяги це не питання депутатів — це питання було вже оголошено, і все здійснено відповідно до законодавства України. Хто приймав — не приймав присягу це особиста справа тих, де це відбувалося. У нас було оголошено комісією те, що ви чули, стосовно присяги. Тому у нас є всі правові підстави, щоб ми продовжили працювати», — відповів Новак.
Обрання секретаря: тайне голосування
Олександр Новак заявив, що Кернес електронним листом запропонував обрати секретарем міськради депутата Ігоря Терехова.
«Це подання є, зареєстроване, перевірено електронний підпис, відповідно до закону», — сказав Новак.
Частина депутатів просили показати протокол перевірки підпису Кернеса, проте Новак відмовився. Депутат Ігор Аріх вигукував із залу: «Не давай їм нічого в руки».
Перед голосування слово взяли депутати Ігор Черняк та Анатолій Родзинський.
Черняк: «Ми голосуємо за кота у мішку. Сьогодні нам у незаконний спосіб говорять, що мер набув повноважень. У нас з’являється нібито подання, підписане електронним підписом, яке, знову ж таки, нікому не показують, але при цьому вносять в зал для голосування. Відбувається фактично узурпація влади окремими людьми з оточення пана Кернеса», — сказав депутат міськради Ігор Черняк.
Родзинський: «Електронного підпису Харківського міського голови, Кернеса Геннадія Адольфовича, як фізичної особи, не існує. Це може перевірити кожна особа, якщо зайде на сайт Центрального посвідченого органу податкової, яка видає ці електронні підписи. Є виключно електронний цифровий підпис Харківської міської ради, підписантом якої значиться Кернес Г.А.».
Обрання секретарем міськради відбувалося шляхом таємного голосування. Врешті, Терехов був затверджений на посту. Рішення підтримали 73 із 75 депутатів, які взяли участь у голосуванні.
Постійні комісії
На першій сесії депутати також затвердили голов, їхніх заступників та секретарів постійних комісій мерії. Проти виступили представники «Блоку Світличної “Разом!”».
«Нас як фракцію не було долучено до будь-яких консультацій попередній або інших перемовин щодо голов, секретарей або заступників постійних комісій. — заявив Дмитро Булах. — Відповідно до пропорційного розподілу, Блок Кернеса має право на чотири-п’ять комісій. А в цьому проєкті він очолює шість. Партія “Європейської солідарності” має право на одну-дві комісії, а вона отримала три. “Слуги народу” — 1-2 комісії, вони отримали одну. Наша партія не отримала жодної, хоча мала право на голову однієї комісії», — заявив Булах.
Ігор Черняк додав, що з 84 депутатів 33 входять до керівного складу комісії.
«У нас у фракції шість людей, з нах не те що керівником, взагалі у керівному складі — нуль. І друге питання: як так сталося, що у фракції «ЄС» із дев’яти депутатів — шість у керівному складі? Я розумію, що таке множити на нуль, ми все це проходили»», — зазначив Черняк.
Терехов відповів, що депутати повинні адресувати ці питання “своєму керівництву”. За словами секретаря, він спілкувався з представниками партії щодо бачення діяльності міськради, але “відповіді не отримав”.
12 заступників Кернеса
Депутати обрали заступників міського голови. Кандидатури запропонував Геннадій Кернес, повідомила керуюча справами виконкому комітету міськради Тетяна Чечетова-Терашвілі. За її словами, до міськради надійшов лист з електронним підписом мера.
Першим віце-мером став Олександр Новак. На посадах також затверджені 11 заступників міського голови. «За» проголосували 63 депутати, проти 9, утрималися — 8.
Перелік заступників мера
- Євгеній Водовозов — заступник міського голови з питань інфраструктури міста;
- Світлана Горбунова-Рубан — з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення;
- Олег Дробот — з питань цифрової трансформації;
- Костянтин Лобойченко — з питань сім’ї, молоді та спорту;
- Тетяна Овіннікова — з питань містобудування, архітектури та земельних відносин;
- Марина Стаматіна — з питань правового забезпечення;
- Андрій Руденко — з питань забезпечення життєдіяльності міста;
- Семен Сирота — директор департаменту житлового-комунального господарства;
- Тетяна Таукешева — директор департаменту бюджету і фінансів;
- Михайло Фатєєв — директор департаменту економіки та комунального майна;
- Тетяна Чечетова-Терашвілі — керуюча справами виконавчого комітету;
Ігор Черняк запропонував виключити зі списку замів Семена Сироту. Депутат повідомив, що Сирота фігурує у кримінальній справі щодо привласнення та підробки, яка нині перебуває у суді. Рішення не було затверджено.
На зауваження Черняка відповів Ігор Терехов:
«По-перше, є презумпція невинуватості. По-друге, є суди. І по-третє, можу вам сказати, що є закон. І закон треба виконувати. Тому сьогодні ми діємо відповідно до законів про місцеве самоврядування, які говорять нам, що Харківський міський голова Геннадій Кернес вніс кандидатури своїх заступників, в тому числі і Сироту Семена Борисовича”, — відповів секретар міськради Ігор Терехов.
Пізніше він додав: «Ми дуже добре розуміємо, коли є економічна складова, а коли — політична. Тому давайте не будемо змішувати професіоналізм, компетенцію Семена Борисовича Сироти з тим, що на нього був тиск».
Також за Семена Сироту вступився Андрій Лесик.
«Я з конструктивною критикою. Зараз прозвучало прізвище Сирота та обвинувачення, що справа у суді, наче це щось значить. Так у мене 11 кримінальних справ, і справа досі в суді. І що тепер? Одна з них дуже тяжка — наприклад, держзміна — пост у Фейсбуці за 2014 рік, — заявив депутат. — Як би там не було, обвинувачувати людину у чомусь без вироку суду вважаю несправедливо»
Нове КП
Замість двох департаментів — комунального та житлового господарств— тепер буде одне.
«По цьому питанню окремо ми говорили з Геннадієм Адольфовичем, це була моя пропозиція по цьому питанню. Нам сьогодні потрібно надати новий якісний імпульс розвитку житлово-комунального господарства. Саме цим зумовлено об’єднання. Ми зараз не говоримо за персоналії, ми говоримо за функції, за якісне виконання повноважень», — прокоментував Терехов.
Надбавки до зарплати Кернесу
Відповідно до прийнятого рішення, Кернесу призначатимуться наступні надбавки до зарплати:
- За ранг міської голови як посадової особи — + 800 щомісяця.
- За вислугу років — 20% від окладу;
- За науковий ступінь кандидата наук — 5% до окладу;
- За ступінь секретності -— від 5 до 10% окладу;
- За виконання особливо важливої праці — 100%. Така надбавка була постійно, повідомила заступниця мера Світлана Горбунова-Рубан;
- Щомісячна премія.
«Горсовет без ваты»: митинг под мэрией