81% світлин в новинах харківських видань запозичені: моніторинг ІМІ

Протягом 10–14 жовтня Інститут масової інформації моніторив фотографії до інформаційних матеріалів, опублікованих у топових виданнях регіонів. У Харкові до списку потрапили SQ, 057.ua, KharkivToday, Newsroom, медіагрупи «Обʼєктив». 


За цей період надруковано 596 матеріалів, а в них — 653 світлини. Трохи більше половини з них не підписані — 54% (353 зі 653). Найретельніша в дотриманні авторського права редакція KharkivToday — у всіх статтях вказане джерело фото. А ось решта зазначають його лише, якщо лого є на самій світлині або це авторський контент. І знов за кількістю власних фото лідирує KharkivToday — 31% від кількості проілюстрованого контенту. Загальний же відсоток авторських фото в харківських медіа складає лише 19% (126 з 653).

У серпні в харківських медіа превалювали новини про війну (45%, або 236 з 523 матеріалів) та її соціальних наслідків (14%, або 74 з 523). У жовтні ця тенденція зберігається, відповідно, більшість світлин — це зображення руйнувань та ексгумацій, а також процесу відновлення інфраструктури. Медійники здебільшого використовують фото з офіційних джерел: ДСНС, Харківської обласної прокуратури, СБУ, ДБР, Генштабу ЗСУ, а також Харківської обласної військової адміністрації, міських і селищний рад та їх голів.  

SQ                                                                                 Kharkiv.Today

 

Подекуди світлини мають ілюстративний характер: не суперечать змісту матеріалу, але й не відповідають місцю й часу. Також сумнівними за інформативністю є фотографії із заблюреними обличчями колаборантів чи окупантів. Це, як правило, дописи, що суцільно базуються на пресрелізах силовиків без додаткових авторських коментарів.   

057.ua                                                                           Обʼєктив 

Newsroom

Натомість блюр світлин з понівечиними тілами загиблих, відсутність крупних планів, позначка «18+» відповідає журналістським стандартам і прописано в «Рекомендації КЖЕ щодо висвітлення загибелі людей під час війни», адже «будь-яка людина заслуговує на повагу й гідність навіть після смерті. Відсутність одягу, поранення й каліцтва великим планом, фізіологічні деталі – неприпустимо, щоб ці подробиці на фото й відео можна було пов’язати з конкретною людиною. Журналіст завжди має альтернативу, як показати трагедію і залишитися в межах професійної етики». Newsroom й Kharkiv.Today не скористалися цією рекомендацією. 

Загальний відсоток шок-контенту без позначки «18+» становить 0,6% від загальної кількості опублікованих всіма медіа світлин. 

Моніторинг виявив лише одну світлину, яка не відповідає змісту матеріалу. Її заголовок налаштовує читачів на те, що вони побачать більш пожвавлені вулиці Харкова, натомість маємо красиве пейзажне фото без авторства. 057.ua зазвичай не ставить світлину заради світлини. Це єдине з проаналізованих медіа, яке має 38 непроілюстрованих матеріалів. Це — 6,4% від загальної кількості матеріалів усіх медіа й 42% від усіх матеріалів цього видання.

057.ua

Набагато інформативнішими виглядають статті, зміст яких доповнюється «живими» фотографіями. Це може бути як авторські, так і компіляції із запозиченими світлинами. Наявність підписів до світлин є точно плюсом і для читачів, і для національних ЗМІ, для яких важливий візуальний регіональний контент.   

 

Kharkiv.Today

Орієнтація на запозичений візуальний контент більшості харківських медіа свідчить про брак фінансування, адже для його створення потрібна техніка, додаткові співробітники й гроші на поїздки.

https://nakipelo.ua/pro-shcho-pyshut-kharkivski-zhurnalisty-na-zhal-pro-shchodenni-pryloty/

Читайте також

Total
0
Share