8 березня. Цей день в Україні та світі

8 березня 2022 року російські загарбники обстріляли «ЕкоПарк» 

За ту добу Харків пережив 32 обстріли: із танків, реактивних систем залпового вогню, з артилерії та авіації. Від бойових дій загинули цивільні люди у місті та області: окупанти знищили з артилерії лікарню Ізюма, пацієнтам та лікарям довелося вибратися з-під завалів. Через обстріли «Фельдман-ЕкоПарку» загинули тварини та двоє людей, які прийшли погодувати їх. Продовжилася евакуація: «Укрзалізниця» зуміла вивезти понад 600 тисяч мешканців із Харкова.

Очільники військової адміністрації повідомляли, що армія рф зосередила підрозділи для штурму й захоплення Харкова. Окупанти спробували висадити десантно-штурмову групу на трьох гелікоптерах. 120 штурмовиків хотіли рухатися на місто, але тероборонівці та підрозділи ЗСУ знищили десант. Решта втекла до бєлгородщини. Ворог через невдачі численних штурмів тероризував Харків та райцентри артобстрілами. Зокрема російські ракети знищили консульство Албанії. Албанія приєдналася до ЄС у введенні санкцій проти рф за вторгнення в Україну, і росія додала Албанію до «списку ворогів». 

«Дух бойовий дуже високий. Люди йдуть до територіальної оборони. Щодня вони отримують нове озброєння. Ми формуємо нові військові формування і посилюємо вже діючи частини», — зазначав тоді Олег Синєгубов.



8 березня — Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир

Цей день відзначається, аби відмітити культурні, політичні та соціально-економічні досягнення жінок, а також підтримати рух за жіночі права. Свято привертає увагу до гендерної рівності та боротьбі проти сексизму та насильства щодо жінок. 
8 березня 1857 року у Нью-Йорку відбулася перша демонстрація працівниць текстильних фабрик.

Вони вимагали гідної зарплати та зменшення робочого дня з 16 до 10 годин, можливості освіти для жінок та права голосувати. У 1908 році на вулиці Нью-Йорка вийшло 20 тисяч жінок, які виступали за рівні права з чоловіками та заборону дитячої праці. Дата 8 березня з’явилася у 1914 році. А в 1975-му ООН проголосила його Днем боротьби за жіночі права. 



8 Березня стало найзначнішим із феміністичних свят. Міжнародний жіночий день відзначається по-різному, у деяких країнах це — державне свято. Подекуди 8 Березня проходить у протестах і закликах до змін; в інших країнах воно соціокультурне і зосереджене на привітанні жіночости.

З 2000-х років в Україні щороку 8 березня проходять феміністичні марші. Перший відбувся 2008 року в Києві за ініціативи феміністичного колективу «Свободна». Від 2009-го різні за формою акції відбувалися у Харкові, щороку кількість учасників та учасниць у них збільшувалася. 


8 березня 1940 року народився Леонід Михайлович Осика, режисер і сценарист хвилі «українського поетичного кіно»

Леонід Осика працював на Київській кіностудії імені Олександра Довженка, де зняв свої головні кінострічки. Він створив шедевр українського і світового кіно — «Камінний хрест» за оповіданнями Василя Стефаника. Популярною була його історична драма «Захар Беркут» (за твором Івана Франка), що відтворила національний героїчний епос. Леонід Осика зняв у документальному жанрі картину «…Якого любили всі», присвячену пам’яті друга і колеги Леоніда Бикова, а у співавторстві із Сергієм Параджановим — біографічний фільм «Етюди про Врубеля». Останнім фільмом майстра стала історична драма «Гетьманські клейноди». 


Читайте також

Total
0
Share