7 січня. Цей день в Україні та світі

today

7 січня у християн східного обряду велике свято — Різдво Христове.
З нього починаються зимові свята — Святки. Триває святкування 12 днів. Давні звичаї Святок — колядування, ворожіння, вертепи. Колядники ходять від хати до хати і співають обрядових пісень: господарям бажають щастя, багатства та добробуту, а господарі дарують їм гроші та пригощають смаколиками. Чим більше колядників, тим щедрішим для родини буде рік.

Давнім звичаєм України є колядування з вертепом, пересувним ляльковим театром. Корені лялькового вертепу сягають глибини віків десь у Стародавній Греції. Від греків театр помандрував до римлян, у християнську еру ці вистави розповсюдилися Європою, а у XVI сторіччі традиція дійшла до України. Це були примітивні видовища на міських майданах, грубуваті імпровізації, але в них промовляв живою мовою сам народ.

Бурсаки Києво-Могилянської академії оживили біблійні сюжети, були і авторами, і акторами, і режисерами, і музикантами. Композитори-студенти вертепної гри використовували народну музику. Все це робили і мандрівні групи артистів. 

Веселі сценки завоювали прихильність українців. Дійовими особами зазвичай є Ангел, Пастушки, Три Царі, Смерть, Цар Ірод та його воїни, Козак та інші. Попри заборони, як у російської імперії, так і за радянських часів, вертеп в Україні набув широкого розповсюдження та відображав історичне, духовне, побутове життя нашого народу. 

Від початку російської агресії в 2014 року в народному вертепі, крім героїв Віфлеємської легенди і традиційних персонажів діють Солдати, Шинкарі, «Мандрівні дяки». В останні роки у вертепах оселилися «Беркути», «Хабарники», «Чорт» з «Бімбою». Їм протистоять сміливі студенти, військові та волонтери. 

Картина: «В церкву на Різдво», Анастасія Рак

Світ сьогодні відзначає Міжнародний день програмістів. Ця професія нині надважлива: програмісти, та й взагалі сфера IT, полегшують наш побут і роблять зручним і цікавим наше життя. Зараз більшість електронних приладів мають влаштований комп’ютер, який потребує програмування, налаштування та обслуговування, тож комп’ютерник — поширена та популярна професія.

Фото: freepick

7 січня 1910 року в Києві народився видатний український авіаційний і космічний конструктор Гліб Лозино-Лозинський. Він не чужий у нашому місті: закінчив Харківський механіко-машинобудівний інститут, працював на Харківському турбогенераторному заводі. Згодом у Харківському авіаційному інституті працював інженером науково-випробувальної станції, розробляв перший радянський газотурбінний двигун.

А головна розробка Лозино-Лозинського — космічний корабель «Буран», багаторазовий корабель з унікальними характеристиками. Це була світова сенсація і новий прорив у космос. «Буран» став на момент запуску в 1988 році досконалим космічним апаратом, аналогів якому у світовій практиці не було тривалий час. 

Взагалі у Гліба Лозино-Лозинського немає рядових робіт, уся його конструкторська діяльність пов’язана з розробкою принципово нових, унікальних конструкцій авіаційної та космічної техніки. Його винаходи випередили епоху і стали справжнім проривом.

Фото: wikipedia

7 січня 1853 року народився Микола Миколайович Аркас, український історик, письменник, композитор. Якийсь час він служив у морському відомстві, але його справжні захоплення та плідна праця пов’язані з просвітництвом та розвитком української культури: історією, вивченням української мови, підтримкою освітянських програм, музики, театру. 

Микола Аркас — один із засновників української музичної класики. Його доробок — записи й обробки українських народних пісень, він автор першої опери «Катерина» на шевченківській сюжет. Оперу цензура заборонила. 

Аркас видав українською мовою науково-популярну працю «Історія України-Русі» з ілюстраціями, автор поеми «Гетьман Пилип Орлик». Він був щедрим меценатом української справи: завдяки йому видавався журнал «Киевская старина», працювали кілька україномовних шкіл. У 1907 році в Миколаєві він заснував товариство «Просвіта», що мало власну книгарню, бібліотеку, читальню, вокальну трупу, хор і драматичний гурток; там проводилися літературно-музичні вечори, лекції з історії та культури України, показували вистави. А ще Аркас — один із засновників Миколаївського яхт-клубу і його командор.

Фото: Дрогобицький педагогічний університет

https://nakipelo.ua/4-sichnya-tsey-den-v-ukrayini-ta-sviti-2-3/

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share