5 лютого. Цей день в Україні та світі

5 лютого 1881 року народився Сергій Прокопович Тимошенко, видатний український архітектор

Він дивовижним чином поєднав лаври революціонера, вояка Другого зимового походу та корифея українського модерну. Значна частина життя Тимошенка була віддана Харківщині. Тут він працював у 1909–18 роках, розробляв український національний модерн в архітектурі. Пластичні дахи, трапецієподібні вікна і двері, настінні орнаменти, схожі на мереживо — ознаки споруд його стилю.

Нині в нашому місті збереглися 11 будівель, зведених за його проєктами: будинки на Семінарській, Плеханівській, на Полтавському шляху, особняки на Мироносицькій і в провулку Кравцова. Під час Української революції 1917 року Тимошенко від Харкова був членом Центральної Ради, згодом очолював міністерство шляхів в урядах УНР. Воював у Другому зимовому поході аж до останнього бою.

Партизанська архітектура. Історія «лівого» архітектора Сергія Тимошенка,  який боровся за незалежність України - Заборона

Своє бажання прислужитися Україні пояснював так: «Хай серед простих вояків буде хоч один міністр».

Митець залишив багату творчу спадщину, загалом ним спроектовано і збудовано в Україні та після еміграції в світі від Грузії до Аргентини понад 400 різноманітних споруд та архітектурних комплексів. 

Ілюстрація: Заборона

5 лютого 2009 року за викуп у 3 мільйони 200 тисяч доларів судно «Фаїна» з українським екіпажем було звільнене з полону сомалійських піратів

П’ять місяців вся Україна переживала за 17 наших моряків, що перебували в полоні. «Фаїна» під прапором Белізу вийшла в кенійський порт Момбаса з військовим вантажем, призначеним для уряду Кенії. У вересні 2008 року в Індійському океані біля Сомалі судно було захоплено піратами. Це було вже 62 за рік захоплення корабля в цих водах. Пірати зажадали 35 мільйонів доларів, погрожуючи підірвати судно.

Велика ставка для піратів, що захопили українців

«Фаїну» оточили кораблі НАТО, аби блокувати спроби розвантажити військову техніку. Після довгих перемовин «Фаїну» звільнили, і українські моряки прилетіли до Києва. Викрадення «Фаїни» підсвітило кілька проблем: небезпечність узбережжя Сомалі, необхідність боротьби з піратством, непрозорість торгівлі озброєннями.

А для України нагальним став захист прав моряків від піратства, економічного тиску та від залучення до кримінальних афер на кшталт перевезення озброєнь чи торгівлі людьми. Адже українські моряки займають другу-третю сходинку в рейтингу всіх моряків у світі, і на них є великий попит в силу їхньої високої кваліфікації та багатого досвіду; їх охоче наймають на складні й небезпечні маршрути. 

«Фаїна»: операція звільнення

Фото: epa


https://nakipelo.ua/4-liutoho-tsej-den-v-ukraini-ta-sviti/

Читайте також

Total
0
Share