За перші чотири місяці 2025 року майже 37 тисяч українців отримали приблизно 130 тисяч протезів та інших допоміжних засобів реабілітації. На це держава спрямувала понад 350 мільйонів гривень.
Найбільше держпрограмою скористалися в Житомирській, Дніпропетровській та Львівській областях. Харківщина — на четвертому місці. У нашій області реабілітаційні засоби отримали 2 407 людей. Про це повідомляє Мінсоцполітики.
У межах програми кожна людина має право отримати безкоштовно сучасні протези або інші засоби, які змогу відновити втрачені функції та адаптуватися до нових умов. Наприклад, ортези, крісла колісні, милиці, спеціальні меблі. Також держава компенсує їхній ремонт, заміну та обслуговування.
Зокрема, від початку року понад 1200 людей з інвалідністю змогли відремонтувати засоби реабілітації. На це з держбюджету пішло 52 мільйони гривень.
Як скористатися програмою та отримати засоби реабілітації?
Спершу потрібно мати висновок, який підтверджує необхідність у засобах реабілітації. Його видають мультидисциплінарні реабілітаційні команди, експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО), лікарсько-консультативна та військово-лікарська комісії (останні реформовані з початку року).
Заявку на отримання протеза або іншого засобу реабілітації можна подати в низку органів незалежно від місця проживання:
- Онлайн на Соціальному порталі Мінсоцполітики. Наразі сервіс доступний для людей, які отримали висновок ЕКОПФО. Під час заповнення заявки усі дані підтягнуться автоматично.
- Онлайн через Електронний кабінет особи з інвалідністю.
- Офлайн у територіальних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
- Офлайн у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП)
- Офлайн до органу соцзахисту населення або виконавчого комітету місцевої ради.
Після опрацювання заявки людина отримає направлення (воно з‘явиться в особистому кабінеті онлайн або про нього повідомить орган, куди людина подавала заявку). Потім потрібно обрати підприємство та замовити в нього виріб. Знайти підприємство можна в переліку або на дашборді.
Наступний етап — примірка. Отримуючи виріб, людина підписує відповідний акт із підприємством.
Більше подробиць, про те як працює програма, які засоби доступні, як отримати компенсацію за самостійно придбані протези та інші питання дізнавайтеся на порталі protez.msp.gov.ua.