30 січня. Цей день в Україні та світі

30 січня 1994 року відбулася «кримська криза».

Автономний статус півострова сприяв поширенню сепаратизму. На щастя, відсутність єдності серед його прихильників: російських націоналістів, місцевої інтелігенції, військових пенсіонерів, проросійського бізнесу та старих комуністів зіграла проти них.

Президентом АРК був тоді Юрій Мєшков, який узяв курс на «возз’єднання з Росією». Він підпорядкував собі силовиків, запровадив у Криму російський часовий пояс і рубль поруч із гривнею, розпустив Раду.



Київ жорстко втрутився, у результаті посада президента АРК була скасована, законодавство узгоджене з українським, а півострів перетворився на позбавлену суверенітету автономію у складі України.

Після відставки Мєшков емігрував до Росії та отримав її громадянство. 

30 січня 1895 року народився Петро Гаврилович Дяченко, легендарний командир полку Чорних Запорожців.

«Сміливі мають щастя» — ось був його девіз. Як командир, виховував підлеглих на традиціях Запорозької Січі й ніколи сам від них не відступив. Він сміливо дивився у вічі смерти, сам шукав ворога та бив його, де тільки зустрічав.

І він, як отой капітан, що в катастрофу останнім сходить з командного містка, — завжди останнім відходив із поля бою. Дяченко написав спогади про збройну боротьбу за Українську державу в 1918–20 роках, визвольні змагання на Харківщині, трагедію полковника Петра Болбочана, про звільнення Києва та його втрату, Перший зимовий похід Армії УНР, наступ восени 1920 року, про відступ за Збруч та багато інших подій, яким був свідком і учасником.

Про «Чорних запорожців» і інші героїчні імена української історії читайте в нашому тексті.

30 січня 1905 року народилася Оксана Яківна Мешко, дисидентка, голова Української Гельсінської групи наприкінці 1970-х.


Все її життя — обшуки, виклики в КДБ, допити, сталінські табори. Мешко працювала в зоні на Ухті, била камінь під Іркутськом, була будівельницею. Коли вже старенькою була на волі, у будинку навпроти розмістили пункт спостереження з апаратурою нічного бачення.

Город біля її будинку перекопували кілька разів, вишукуючи «крамолу». Аби довести 75-річну жінку до інфаркту, на неї вчинили збройний напад, потім примусово запроторили в психлікарню. У 76 років Оксану Мешко приговорили до п’яти років заслання. «Я ще Брежнєва переживу!», — сміялася вона з катів. Так і сталося! 


За безстрашність, сміливість та турботливість Мешко називали «козацькою матір’ю». Син Олесь називав її «останнім вогником надії» українських політв’язнів. 

30 січня 1930 року народився Всеволод Нестайко, український дитячий письменник.

Це той випадок, коли класика дитячої літератури насправді обожнюють читати дітлахи. Найбільш улюблені та знані в світі його роман «Тореадори з Васюківки» та чудова казка про Країну Сонячних Зайчиків. Бачив Нестайко і війну, і голод, і смерть, проте дивився на світ з гумором, людяністю та добротою.

Коли Всеволод Нестайко помер, вшанувати його зібралися сотні киян: вони взяли із собою дзеркальця, аби провести улюбленого з дитинства письменника сонячними зайчиками.

30 січня 1992 року Україна стала членом Організації з безпеки і співробітництва в Європі.

ОБСЄ була заснована у розпал «холодної війни» як важливий форум для співпраці Сходу та Заходу. Це був майданчик з питань безпеки, розвитку економіки, науки, технологій та довкілля, співпраці в гуманітарній та сферах прав людини, інформації, культури та освіти.

Нині ОБСЄ об’єднує 57 держав і охоплює Європу, Далекий Схід, Центральну Азію та Північну Америку.

Україна в ОБСЄ виборює, аби міжнародна спільнота визнала факти масштабної збройної агресії рф проти України, незаконної окупації АР Крим, та прагне використовувати ОБСЄ для припинення агресії. Також Україна постійно ставить під сумнів доцільність подальшої участі росії в цій організації. 

30 січня 2004 року вважається Днем народження української Вікіпедії.

Тоді було створено першу статтю — «Атом». Відтоді Вікіпедія обігнала усі друковані та онлайнові енциклопедії за кількістю статей та досягла мільйону.

Завдяки Вікіпедії люди мають безкоштовний доступ до величезної бази інформації. Українську Вікі доповнюють, виправляють і поліпшують автори і волонтери, які пишуть статті у вільний час.

До написання статей можуть долучитися всі охочі: можна писати нові та перевіряти вже написані статті, перекладати тексти з інших мов, підбирати й завантажувати фото.


30 січня в Україні святкують День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил.

 Сьогодні професійне свято відзначають люди, які допомагають будувати позитивний імідж, тримати мотивацію та дисципліну в армії: це психологи, соціологи та інші соціальні працівники.



Їхні героїчні імена: що означають назви підрозділів ЗСУ

Чому у 72-ї бригади на шевроні череп, а 24-та бригада — Королівська? Хто такі Лицарі Зимового походу, чиє ім’я носить 28-ма ОМБр? Робимо екскурс в історію назв героїчних українських підрозділів.

Читайте також

Total
0
Share