29 січня — День пам’яті полеглих у бою під Крутами
Герої Крут — українські студенти, які чинили спротив більшовицькому наступу на Київ у 1918 році. Залізнична станція Крути була стратегічно важливою на шляху від Чернігівщини до Києва. У бою взяли участь студенти й гімназисти, які відчайдушно намагалися стримати більшовиків. Їх було приблизно 600 бійців, наймолодшому — 16 років. Протистояли їм 4 000 ворогів.
Бій затримав наступ: червоні загони на чотири дні втратили боєздатність, у Києві збройне більшовицьке повстання на «Арсеналі» було придушено. Українські сили відступили, розбираючи колії та руйнуючи мости.
Завдяки відчайдушним патріотам українська делегація одержала час для укладання Берестейського договору. УНР визнали як самостійну державу, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій. Під Крутами загинула сотня юнаків, ще 30 студентів із розвідувального підрозділу потрапили у полон, більшовики їх катували та розстріляли. В УНР загиблі студенти одразу стали героями, їхня звитяга надихала майбутні покоління захисників України.
29 січня — День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни
Він відзначається в річницю підписання Делійської декларації. Її прийняли 29 січня 1985 року, аби зупинити гонитву озброєнь. Людство поставило за мету скорочення і поступову ліквідацію ядерних арсеналів. Наразі багато країн світу мають на озброєнні. ядерку. Застосування її заборонене: адже наслідків неможливо уникнути, радіація згубно діє на природу та здоров’я людства попри кордони. Атомна війна може призвести до серйозних кліматичних зрушень. Цей пам’ятний день нагадує, що необхідне усунення самої ідеї подібної війни. На жаль, наразі така загроза існує через ядерний шантаж росії.
В останню неділю січня святкують Міжнародний день без інтернету
Цей день придумали, аби нагадати людям: навколо великий світ. І можна розважатися, спілкуватися, працювати та навчатися поза інтернетом хоча б іноді, у вихідний. Свято випадає на неділю, аби випірнути з інформаційного потоку, погуляти з сім’єю чи друзями, відвідати театр або кіно.
29 січня відзначають День бензинової автівки
Цього дня у 1886 році німецький винахідник Карл Бенц оформив патент на свій автомобіль. Він був справжній фанат цієї справи, давно мріяв про безкінний екіпаж. Бенц взяв за основу триколісний велосипед, обладнав його двигуном внутрішнього згоряння. Авто вміщувало двох пасажирів та розвивало швидкість до 16 кілометрів на годину. Це стало початком ери машин.
Фото: Public Domain
Читайте також, чим цікаве 27 січня
У цей день було опубліковане повне видання «Кобзаря» Шевченка, відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, а також —народини відомих митців.