13 вересня 49 українців та українок повернулися в Україну, яких утримувала росія. З них 42 — військові, семеро — цивільні.
Оновлено 16:37. Один зі звільнених сьогодні «азовців» — мешканець Харківського району. Попередню інформацію повідомила речниця начальника ХОВА Олена Шаповал.
«Цей обмін особливий, адже вперше за тривалий час вдалося звільнити з полону наших жінок: їх серед звільнених 23. Зокрема це цивільні українки, яких росіяни затримали та незаконно позбавили волі ще до повномасштабного вторгнення», — повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
Зокрема, повернулися жінки, яких росіяни примусили брати участь у так званому «судовому процесі» над захисниками Маріуполя.
Серед звільнених — кримськотатарська активістка Леніє Умерова, її схопили росіяни під час перетину кордону Грузії. За словами Володимира Зеленського, дівчина їхала піклуватися про хворого батька.
Додому також повернувся Герой України, полковник медичної служби Віктор Івчук — він керував військовим шпиталем у Маріуполі під час нападу росії на місто.
Нарешті серед звільнених з полону — «азовці»
Також звільнені з полону 15 нацгвардійців, які обороняли Маріуполь, зокрема завод «Азовсталь».
Це — військовослужбовці полку «Азов». Переважно жінки, повідомила керівниця Патронатної служби «Янголи Азову» Олена Толкачова. За її словами, організація бере під опіку цих військових і забезпечить їм лікування, реабілітацію та відновлення.
«Ще з травня та липня 2023 року, коли з Туреччини повернулися командири “Азову”, не відбувалося жодних великих обмінів», — підкреслила Олена Толкачова.
«Для кожної родини, яка сьогодні побачить і почує голос своєї найріднішої людини, це — найщасливіший момент із лютого 2022 року. Але ми повинні далі боротися за всіх тих воїнів “Азову”, які досі в полоні росії», — написала керівниця Патронатної служби.
Оновлено 18:03. У бригаді «Азов уточнили, що сьогодні повернулися четверо їхніх побратимів та 11 посестер.
У російському полоні залишаються понад 900 «азовців».
Хто ще повернувся в Україну
А ще повернулися додому 13 військових моряків, четверо прикордонників, двоє поліцейських та восьмеро військових ЗСУ. Ці оборонці захищали нашу землю на Донецькому, Луганському, Херсонському напрямках.
Цей обмін полоненими — 55-й від початку широкомасштабної війни. В Україну повернули з російського полону 3 454 українців та українок. Попередній обмін відбувся 17 липня: тоді вдалося звільнити 95 військовослужбовців. Серед них — семеро захисників з Харкова та області.