23 січня. Цей день в Україні та світі

23 січня 1849 у його народини ми віддаємо шану Богдану Ханенку

Це успішний підприємець і меценат: 40 років із дружиною Варварою вони збирали унікальну колекцію витворів мистецтва та скарбів археології. У колекції були картини Белліні, Перуджино, Сурбарана, Давіда, Енґра, Ван Дейка, Веронезе, Джотто, Караваджо. А зібрана подружжям бібліотека з мистецтвознавства нараховувала три тисячі томів. Богдан Ханенко видавав власним коштом наукові каталоги, фінансував археологічні розкопки по всій Україні. Дійсно безцінний дар, що нам залишило подружжя — Музей Ханенків (Національний художній музей України). Вони його створили і передали свої колекції: картини, тисячі творів європейського, єгипетського, візантійського, японського та китайського мистецтва та безцінну археологічну збірку.

23 січня 1891 року народився Павло Тичина: поет, перекладач, музикант доби УНР та урср, новатор української поетики.

Тичина подорожував із мандрівною капелою, організував хор, у Харкові двіжував разом із літераторами українського Відродження. Та згодом вірші перетворилися на «ідеологічно правильні», Тичина став офіціозним автором і зробив блискучу партійну кар’єру. Він обирався депутатом і головою Верховної Ради, у 1949 році написав гімн радянської України «Живи, Україно, прекрасна і сильна», який існував до 1991 року. Тичина досконало опанував десятки іноземних мов, перекладав українською книги з 40 мов світу. Та насправді Павло Тичина унікальний поет однієї збірки: «Сонячні кларнети», де представив оригінальну версію символізму. Його стиль навіть отримав власну назву — «кларнетизм», унікальний поетичними засобами: алітераціями, епітетами, метафорами. 


Така можливість настала лише після Першої світової війни, коли на руїнах обох імперій постали Українська Народна Республіка (УНР) та Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР). На Софійській площі встановили тріумфальну арку з гербами українських земель, на високих щоглах здіймалися українські прапори. Військові, політичні діячі, київська громада, члени Директорії, міністри, галицька делегація, іноземці — всі вітали подію, свято було вкрай урочистим. Духовенство Софійського собору вело молебень, а Національний хор виконав «Ще не вмерла Україна». 

Цього дня у 1921 році було вбито чудового українського композитора Миколу Леонтовича.

Його мелодія колядки «Щедрик» надзвичайно популярна як різдвяна пісенька Carol of the Bells. Микола Леонтович знаний як композитор і диригент. Ним створено багато обробок народних пісень, хорові твори, фантастична опера «На свято русалок», «Літургія Іоана Златоуста».

Леонтович у січні 1921 року заїхав до батька в село Марківка Вінницької області. Увечері 22 січня до них попросився переночувати Афанасій Грищенко, співробітник ЧК. Вранці він убив Миколу Леонтовича пострілом із рушниці та пограбував, забравши навіть чоботи композитора.

Твори Леонтовича увійшли до репертуару Української республіканської капели, яка у 1919 році вирушила у закордонне турне. У 1936 році американський композитор українського походження Пітер Вільговський написав англійський текст «Щедрика» і аранжування для симфонічного оркестру. Нині це одна з найпопулярніших мелодій у світі.

3 січня 2002 року Руслан Пономарьов достроково став чемпіоном світу з шахів.

Увага до турніру в Україні тоді була топова, бо у фіналі чемпіонату світу зустрілися два українці: 18-річний Руслан із Донбасу та 32-річний гросмейстер зі Львова Василь Іванчук.

У запеклій боротьбі перемогу здобув Пономарьов із загальним рахунком 45 на 25 очка. Це досягнення перетворилося на світовий рекорд: Руслан в цей день став наймолодшим чемпіоном світу за версією ФІДЕ.



Інавгурація Віктора Ющенка як третього Президента України

23 січня 2005 року на майдані Незалежності в Києві пройшла інавгурація Віктора Ющенка як третього Президента України. На виборах 2004 року другий тур президентських перегонів пройшов із брутальними порушеннями виборчого законодавства і фальшуванням результатів.

23 листопада почалися масові мітинги. Головним місцем спротиву став Майдан Незалежності, де збиралися сотні тисяч протестувальників. 3 грудня Верховний Суд визнав численні факти порушень і призначив повторне голосування 26 грудня 2004 року.

З результатом 51,99% переміг Ющенко. 23 січня у Верховній Раді він склав присягу на Конституції України та Пересопницькому Євангелії, а голова ЦВК оголосив його Президентом. Урочистості продовжилися на Майдані Незалежності: за присутності 59 зарубіжних делегацій і півмільйона прихильників Віктор Ющенко виголосив інавгураційну промову.

День почерку

23 січня відзначається День почерку, аби підкреслити важливість рукописного письма. Ручне письмо сприяє запам’ятовуванню: активізується мозок, людина концентрується, розвивається уважність.

23 січня обрали на честь дня народження президента Конгресу Джона Хенкока, який підписував Декларацію про незалежність США. Вчення про ручне письмо з’явилося у 1871 році, коли французький абат Жан-Іполит Мішон досліджував почерк, аби визначити психічний стан людини, і вжив термін «графологія».

Графологи звертають увагу на величину літер, форму, кут нахилу, чіткість і силу натиску. Перша рукописна українська книга — Пересопницьке Євангеліє, створене в 1561 році ігуменом Григорієм та його помічником Михайлом. Євангеліє переписано надзвичайно вишукано, воно вважається шедевром каліграфії. 

Читайте також

Total
0
Share