22 лютого. Цей день в Україні та світі

22 лютого 2014 року відбулося падіння режиму Віктора Януковича та його втеча 

Цьому передували масові протести проти Януковича та його уряду. Революція Гідності, протистояння внутрішній і зовнішній політиці узурпаторів влади, тривала від листопада 2013 року до лютого 2014-го. Спроба її силового придушення призвела до численних жертв.

Побоюючись за власну безпеку, у ніч з 21 на 22 лютого 2014 року Янукович виїхав у Харків, а згодом через Крим втік до росії. Верховна Рада о 17 годині підтримала постанову про усунення Януковича з посади президента України, аргументуючи рішення його самоусуненням від виконання обов’язків, і призначила позачергові вибори.

Через два дні прокуратура порушила проти колишнього президента кримінальну справу за масові вбивства мирних громадян і оголосила його в розшук. А за рік, у лютому 2015 року, Верховна Рада позбавила Януковича статусу президента України.

22 лютого 2015 року стався теракт у Харкові біля станції метро «Маршала Жукова» 

Того сонячного дня містяни зібралися відсвяткувати річницю втечі Януковича. Вони планували під час Маршу єдності дійти великою колоною до площі Конституції, де мали зустрітися з учасниками ходи від пам’ятника Шевченку. Проте колона встигла пройти лише кілька сотень метрів. Пролунав вибух пристрою, який був захований у кучугурі снігу. Десятки людей було поранено, на місці загинули двоє: 37-річний підполковник міліції Вадим Рибальченко та лідер харківського Євромайдану Ігор Толмачов, йому було 52 роки.



Наступного дня у лікарні помер 15-річний Данило Дідік. Ще за день помер Микола Мельничук, який незадовго до того відзначив 18-річчя. Терористів затримали. Протипіхотну міну заклали члени терористичного угрупування «Харківські партизани» Віктор Тетюцький, Володимир Дворніков і Сергій Башликов.



Майже п’ять років тривав судовий процес. У грудні 2019-го злочинці отримали вирок: довічне ув’язнення, проте їх передали в ОРДЛО у рамках обміну полоненими. Небайдужі українці, не лише харків’яни, намагаються підтримувати пам’ять про загиблих. Музичний проєкт «Так працює пам’ять», започаткований у 2019 році, присвячений Дані Дідіку, наразі містить понад 130 композицій. Також триває рух за вшанування пам’яті Дані Дідіка та присвоєння його ім’я харківській школі №11, де навчався юний патріот, і найменування вулиці в Києві. 


21 лютого. Цей день в Україні та світі

Читайте також

Total
0
Share