21 лютого — Міжнародний день рідної мови
За даними ЮНЕСКО, сьогодні у світі існує приблизно сім тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. Святкування Міжнародного дня рідної мови сприяє, щоби світ не втрачав та не забував жодної. Він спонукає нас любити рідну мову та прагнути дізнатися про неї більше.
Це свято важливе для України, що пережила русифікацію та знецінення рідної мови. Рідна мова — це набагато більше, ніж просто словник. У мові концентруються національні традиції, звичаї та цінності. Саме за українську мову, літературу, культуру та право бути господарями на своїй землі нині йде війна. Через нацизм росії та її прагнення знищити українську ідентичність гинуть кращі сини та доньки нашої держави.
Українська належить до найчисленнішої індоєвропейської сім’ї мов та входить до її слов’янської групи. Найближча до неї є білоруська. Сучасна українська мова нараховує приблизно 256 тисяч слів.
Українська є однією із найдавніших мов на нашому континенті. Перша згадка про українські слова датована 448 роком. Візантійський історик Пріск Панійський, коли перебував у таборі вождя гунів Аттіли на території сучасної України, записав нові для нього слова «мед» і «страва».
Офіційно українську визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Українська мова має 14 говірок та багата на синоніми, це одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу. А ще вона має велику кількість зменшувальних, ласкавих форм.
«Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до Перемоги України. Підтримувати культурне розмаїття, захищати мови корінних народів, утверджувати українську мову як державну, посилювати обороноздатність держави — наше спільне завдання», — наголосив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Фото: Viktoriia Zhuhan
20 лютого. Цей день в Україні та світі