20 лютого. Цей день в Україні та світі

20 лютого — День Героїв Небесної Сотні

Цей пам’ятний день відзначається в Україні на вшанування подвигу учасників Революції гідності. Він також увічнює Героїв Небесної Сотні. 20 лютого 2014 року під час Революції Гідності на Інститутській вулиці у Києві силовики режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Загиблих того дня назвали «Небесною Сотнею».

О 22 годині Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України». Дії силових структур були визнані незаконними. Ще одна постанова «Про відновлення легітимного Конституційного ладу» позбавила Януковича можливості впливати на уряд.

День Героїв Небесної Сотні - дата у 2021 році / фото УНІАН

Деякі представники влади заявили про перехід на бік народу. 20 лютого 2014 року став переламним у протистоянні. Лише за офіційними даними за час акцій протесту у грудні 2013 — лютому 2014 року в Києві було вбито, загинуло від тортур і побиття 108 людей, поранено кілька тисяч. Це кілька десятків осіб вважаються зниклими безвісті.

20 лютого 2014 року почалася російська збройна агресія проти України

Революція Гідності та втеча Януковича перекреслили російські плани включення України до Митного союзу та євразійські амбіції. Адже справою часу було повернення України до євроінтеграційного курсу. Російський план з окупації України почав реалізовуватись з Криму. Саме 20 лютого 2014 року вказане на медалях «За повернення Криму», якими нагородили російських учасників військової операції. З цієї дати почалося перекидання військових та парамілітарних підрозділів рф.

Так звані «ввічливі люди» завантажилися на кораблі у Новоросійську і відправилися у Севастополь. На півострів були введені російські повітряно-десантні й спеціальні військові підрозділи без ознак державної приналежності, загони «козаків», «афганців», «патріотичних» бійцівських клубів. Вони доставлялися військово-транспортними літаками рф і паромом через Керченську протоку.

2014-03-09 - Perevalne military base - 0162.JPG

У той же день проросійськими силами за підтримки підрозділів Чорноморського флоту рф була захоплена влада у Севастополі. У ніч на 27 лютого військові підрозділи рф захопили будівлю Верховної Ради АРК. А після звернення самопроголошеного голови Ради міністрів АРК Сергія Аксьонова до путіна «посприяти у забезпеченні миру і спокою» розпочалась відкрита військова агресія росії. 

Фото: Антон Голобородько

20 лютого 1905 року народився один з найвизначніших українських письменників XX сторіччя Улас Самчук

«Ми нація, яку Бог поцілував не тільки в тім’ячко, а й у серце. Тому ми боремося і перемагаємо». 

Самчук — легенда української еміграції, чиє ім’я було заборонено в срср, але широко відомо на Заході. Зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером». Саме він відкрив світові Україну, дивовижну, драматичну і привабливу. Він одним з перших описав злочини і трагедію Голодомору 1932–33 років у романі «Марія».

А трилогія Уласа Самчука «Волинь» висувалася на Нобелівську премію в галузі літератури. Самчук багато писав про боротьбу за незалежність України, яку вели бійці УПА. Величезною трагедією літератор називав те, що частина населення дійсно прийняла ідеї більшовиків. До співвітчизників він звертався із закликом відмовитися від занепадницьких настроїв і ниття про «смерть України».

Український часопис on Twitter: "#єрізниця В.Зеленський у своєму  новорічному зверненні до українського народу нажаль перевернув смисл статті Уласа  Самчука на протилежний "какаяразніца". https://t.co/tArcrZe2CU" / Twitter

Самчук вважав необхідним захист своєї країни у збройній боротьбі. Він був учасником буремних подій в Карпатській Україні у березні 1939 року, навіть потрапив до в’язниці гітлерівців. Після переїзду до Канади у 1948 році був засновником Організації українських письменників «Слово», Cвiтoвoгo кoнгpecу укpaїнцiв. Літературознавці вважають, що читати твори Самчука необхідно людям, які намагаються зрозуміти глибинну суть українства.

Ілюстрація: Український часопис

20 лютого — Всесвітній день соціальної справедливості

На жаль, сучасний світ далекий від ідеалу, коли мова йде про справедливість. Але запит на справедливість затребуваний у всіх суспільствах. Цей день нагадує, що в світі досі є бідність, відторгнення, гендерна та расова нерівність, безробіття, усюди порушуються права людини. І це не завжди провина влади.

У кожної людини щодня є нагода проявити цю саму соціальну справедливість. Ми сприяємо справедливості, коли знімаємо бар’єри, з якими стикаються люди через стать, вік, етнічну приналежність, релігію, культуру чи інвалідність. Ми вчиняємо правильно й етично, просто коли не проходимо повз і не ігноруємо несправедливість.


19 лютого. Цей день в Україні та світі

Читайте також

Total
0
Share