18 лютого 2014 року розпочався найтрагічніший етап Революції Гідності
Зранку протестувальники організували «Мирний наступ», ходу до Верховної Ради. Вони вимагали врегулювання ситуації в країні, обмеження повноважень президента й повернення до Конституції 2004 року.
До урядового кварталу влада стягнула великі сили міліції, БТРи, водомети, у Маріїнському парку були сотні «тітушок». Коли майданівці наблизилися до Ради, силовики з «тітушками» почали бійню. «Беркут» застосував світлошумові гранати та помпові рушниці. У бік силовиків летіло каміння та петарди, сутички відбулися у Маріїнському парку, «беркутівці» руйнували барикади на Хрещатику. СБУ оголосила «антитерористичну операцію на території всієї країни», метро закрили, рух транспорту в бік Києва обмежили.
Фото: Андрій Горб
Увечері силовики штурмували Майдан за допомогою бронетехніки, загорівся Будинок профспілок. Янукович запросив лідерів опозиції на переговори, по їх закінченню Віталій Кличко повідомив, що Янукович не йде на поступки і вимагає, аби Майдан очистили. У протистояннях 18 лютого на Інститутській та Грушевського, у Кріпосному провулку, у Маріїнському парку та на Майдані Незалежності загинуло 23 людини, 509 отримали тілесні ушкодження.
18 лютого 1952 року народився Джеймс Ернест Мейс, американський історик, журналіст, дослідник Голодомору в Україні
Трагедію українців Мейс переживав як свою власну, і прагнув зробити її зрозумілою для Заходу. Саме завдяки його дослідженням світ дізнався про Голодомор в Україні та його масштаби. Мейс був автором звіту комісії Конгресу США з вивчення Голодомору 1932–33 років, в якому штучний голод вперше класифікували як геноцид. Йому належить теорія розвитку постгеноцидного суспільства в Україні. Усвідомити себе як націю українцям завадила втрата національної еліти та радянська модель історичної пам’яті. У 1993-му дослідник переїхав до України, у Київ, ближче до архівів. Він багато спілкувався з російськими істориками, і так коментував ставлення росіян до України та її незалежності: «Нічого не змінилось і нічого не зміниться».
Мейс передбачав, що росія розіграє кримську карту, і що військовий конфлікт неминучий. Саме українське питання (а не балканське) він вважав доленосним для Європи. Джеймс Мейс був автором ідеї «Запали свічку пам’яті».
На питання, що він, американець, робить в Україні, відповідав: «Ваші мертві обрали мене».
Фото: з газети «День»
18 лютого 1855 року народився Левко Платонович Симиренко, селекціонер, помолог, теоретик і практик садівництва
В юності Левка заарештували і відправили до Сибіру через революційну діяльність. У Красноярську він працював садівником у місцевого золотопромисловця, побудував теплиці та оранжереї, вивів морозостійкі культури. Після повернення на батьківщину в родинному маєтку в Млієві створив дивовижний колекційний сад, один із найбагатших у Європі. Там були тисячі сортів: яблуні, груші, черешні та вишні, персики та абрикоси, тисяча сортів троянд і триста різновидів хвойних дерев і кущів. Шедевром селекції є створений ним сорт яблук Ренет Симиренка, які люблять у всьому світі. Левко був у 1920 році був вбитий, на думку більшості дослідників — агентом вчк.
Скриншот: НУБіП України
16 лютого. Цей день в Україні та світі