16 січня. Цей день в Україні та світі

День памʼяті захисників Донецького аеропорта

16 січня в Україні — День пам’яті захисників Донецького аеропорта. Ці події — один із найзапекліших епізодів війни. Ми вшановуємо героїв, які прийняли бій та у надлюдських умовах обороняли ДАП. Бої за нього почалися 26 травня 2014 року, коли сепаратисти та російські найманці захопили термінали.

Наші бійці того ж дня повернули контроль над аеропортом. Атаки терористів тривали до січня 2015 року та скінчилися лише після повного руйнування терміналів. За весь час оборони ДАПу понад 200 українських бійців віддали життя за Україну, і приблизно 500 — отримали поранення.

Їхня витривалість, мужність і незламність захоплювала, люди називали захисників летовища Кіборгами. Вони стали впізнаваним символом української військової звитяги далеко за кордонами України.

Згодом усі бійці отримали державні нагороди (деякі посмертно).

Під вогнем російських окупантів і сепаратистів Кіборгам допомагали медики та волонтери, чию мужність ми також вшановуємо сьогодні. 

У 1919 році 16 січня Українська Директорія оголосила війну більшовицькій росії

До того у листопаді в Курську було створено більшовицький тимчасовий робітничо-селянський уряд України, його очолив Георгій П’ятаков. У грудні червоні почали наступ на Україну, і 3 січня захопили Харків.



Там проголосили радянську Україну, урср. Маючи стотисячну армію, уряд Директорії не зумів організувати оборону країни. 16 січня Директорія УНР оголосила війну, проте за три тижні червона армія розгромила армію УНР, а 5 лютого зайняла Київ.

Поразка спричинила падіння Директорії. Головному отаману Симону Петлюрі, незважаючи на підтримку Польщі, не вдалося врятувати УНР від поразки у війні та визнання урср.

У цей день в 1919 році була створена Українська республіканська капела.

Голова Директорії Симон Петлюра доручив Міністерству освіти УНР організувати хоровий колектив для популяризації української музики за кордоном. За конкурсом відібрали 113 найкращих співаків і музикантів. Планувалося велике концертне турне Європою під час роботи Паризької мирної конференції 1919–20 років.

Були надії, що світова спільнота через чарівну музику познайомиться з Україною та сприятиме визнанню УНР на міжнародному рівні. «Вести національно-українську пропаганду при помочі пісні», — гасло капели.

Очолили її композитори Кирило Стеценко та Олександр Кошиць, репертуар складався з народних пісень. Турне почалось у Празі, там Кошицю вручили лавровий вінок. Капела гастролювала у Франції, Австрії, Швейцарії, Бельгії, Нідерландах, Великій Британії, Німеччині.

Виступи проходили з надзвичайним успіхом, співакам дякували, шалено аплодували, просили співати ще. Українська музика розкішно репрезентувала себе світові та здобула популярність.

Але повернення в Україну після падіння УНР було неможливим. У 1921 році хор вирушив у турне Іспанією, Францією, США, згодом виступав у Бразилії, Аргентині, Уругваї, на Кубі, давши понад тисячу концертів.

16 січня 2014 року Рада ухвалила «Диктаторські закони»

«Закони 16 січня» були ухвалені Верховною Радою України 16 січня 2014 року. Їх одразу прозвали «Диктаторськими».

Фото: Reuters

Цей пакет законів було прийнято з грубим порушенням регламенту і процедури, підняттям рук без використання системи «Рада». Навіть обговорення не відбулося, нормативні акти приймали похапцем, а їхні тексти стали доступні лише після голосування.

«Диктаторські закони» обмежували права громадян, надавали владі широку свободу дій щодо покарання учасників протестів. Метою була криміналізація будь-якого спротиву, політичної опозиції та громадянського суспільства. Це стало реакцією влади на масові протести.

Закони копіювали норми російського законодавства, а подекуди були навіть жорсткішими. Вводилися поняття «екстремістська діяльність», «іноземний агент».

Але попри сподівання «партії регіонів», ухвалення законів призвело не до покори і страху, а до загострення силового протистояння. Протести вийшли за межі Києва та охопили інші області України. Вже 28 січня 2014 року Верховна Рада скасувала «закони 16 січня».

Всесвітній день The Beatles.

Гурт вже пів сторіччя є одним із популярніших у світі. Пісні про творчість, мир, любов і фантастичний світ добра торкаються чи не кожного серця.

У свій час ліверпульська четвірка змінила не лише музику молоді, а й взагалі шоубізнес, світ моди, мистецтва, духовних пошуків, політичного активізму.


А пам’ятна дата 16 січня — це річниця відкриття клубу The Cavern у Ліверпулі у 1957 році, де виступили майбутні зірки.

Творчість The Beatles не знає кордонів: цей гурт створив музику, яка полюбилася всім. Під неї цілі покоління мріяли, танцювали, закохувалися, билися на барикадах; це дійсно символ епохи.

Міжнародний день гострої та гарячої їжі

Щороку 16 січня відзначається Міжнародний день гострої та гарячої їжі. Колись приправи і прянощі змінили плин історії, спричинили великі географічні відкриття та
перевернули економіку світу.

Нині ж вони прикрашають незвичайним смаком наші повсякденні страви. Їхня користь — крім додавання пікантного відтінку їжі — у позитивному впливі на кровоносні судини, тиск і регуляцію струму крові.

Гостру їжу іноді навіть застосовують для профілактики серцево-судинних захворювань. Кожна національна кухня має власні рецепти з притаманними саме їй гострими спеціями.

Їх додають до перших, м’ясних і рибних страв, до салатів і соусів, та навіть у десерти і напої: це різні види перцю, чилі, халапеньо, каррі, імбир, васабі. В Україні особливо до смаку — часник, хрін і гірчиця.


Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share