14 січня. Цей день в Україні та світі

today

14 січня 1994 року в Москві президенти України Леонід Кравчук, Росії Борис Єльцин і США Білл Клінтон підписали угоду про вивезення з України стратегічної ядерної зброї. Ця угода зафіксувала міжнародні зобов’язання України отримати без’ядерний статус, незважаючи на спротив українського парламенту. Американо-російська декларація проголошувала, що «ядерна зброя обох держав не буде націлена одна проти одної». Ці договори, як і укладений пізніше у Будапешті Меморандум про гарантії безпеки Україні, у 2014 році були порушені Росією, яка анексувала Крим.

14 січня 1649 року гетьман Богдан-Зиновій Хмельницький урочисто в’їхав у Київ після перемог під Жовтими Водами, Корсунем і Пилявцями. У трьох переможних битвах козацьке військо вщент розбило армію Речі Посполитої. Шабля українського козака ще ніколи не сягала так далеко на захід від української столиці. Це був справжній тріумф, Хмельницького зустрічали багатотисячні натовпи киян, вітали київський митрополит Сильвестр і єрусалимський патріарх Паїсій. Православним владикам гетьман передав символи перемог: трофейні прапори з білим польським орлом і литаври, захоплені в битвах під Жовтими Водами та Корсунем влітку 1648 року. До того ж військо отримало величезні скарби: золото, срібло, зброю та гармати.

Фото: uk.wikipedia.org

Сьогодні в 1883 році народився Всеволод Миколайович Пе́трів, вояк і письменник, військовий міністр і генерал-хорунжий Армії УНР. У роки визвольних змагань Петріва захопила революційна стихія. У ній він проявив шляхетний романтизм і безмежну любов до України. Петрів зібрав полк та звільняв Україну від більшовицьких військ Муравйова. У 1920 році українське військо вимушено опинилося в польських таборах для інтернованих. Однією із вимог була здача особистої зброї. Коли черга підійшла до Всеволода Петріва, він не віддав шаблі полякам: демонстративно переламав її власними руками. В еміграції Петрів став основоположником «Українського Мандрівного Університету». Він писав і викладав на військові, політичні, соціологічні, історичні та географічні теми.

Фото: Петлюра і Петрушевич приймають звіт полковника Петріва під час перегляду Українських військ у Кам’янці Подільському 1 листопада 1919 р.ʼ
uk.wikipedia.org

14 січня 1898 року День народження в Юрія Горліс-Горського (справжнє ім’я Юрій Юрійович Городянин-Лісовський). Він — легенда: старшина Армії УНР, розвідник, письменник. Доля талановитого автора могла б стати сюжетом пригодницьких книг. Твори Горліса-Горського відкривають читачам бурхливі події визвольних змагань, боротьбу України проти могутніх імперій світу. Найцікавіший — історичний роман «Холодний Яр» про повстанський рух проти загарбників, про Холодноярську Республіку, її звитяжний чин та жертовну боротьбу. «Ні для Холодного Яру, ні в Холодному Яру полону нема».

Фото: uk.wikipedia.org

У 1882 році народився Іван Огієнко, митрополит Іларіон, православний церковний діяч, мовознавець, історик церкви. Був міністром освіти, міністром віросповідань УНР. Іван Огієнко —  фундатор і перший ректор Кам’янець-Подільського університету (який нині носить його ім’я). Це університет європейського зразка, який відкрили у 1918 році, і перший виш в Україні, створений українською владою, а не країною-окупантом. Як міністр освіти Огієнко ухвалив для вжитку правила українського правопису. Справою життя Івана Огієнка став неперевершений переклад Біблії. Також він автор наукових праць з українського мовознавства, історії церкви, культури та канонічного права. 

Фото: Іван Огієнко (сидить за столом третій зліва) 1918 р.
tsedavo.tech

14 січня у різних куточках світу святкують Міжнародний день повітряного змія, День «Організуйте свої домашні справи», День «Вдягніть вашого улюбленця», Всесвітній день логіки. Логіку запропонувало відзначити ЮНЕСКО. Основу логіки складають свідомість, розум і мислення, вони ж визначають унікальність людини. Важлива роль логіки у різних галузях науки, тож цю подію відзначають у понад 30 країнах світу, також і в університетах України.

13 січня. Цей день в Украiнi та світі

Читайте також

Total
0
Share