12 лютого. Цей день в Україні

12 лютого 1895 року народився Анатоль Петрицький, яскравий митець, авангардист, театральний художник

 
Анатоль Галактіонович Петрицький — геній насамперед театрально-декоративного малярства, з яким пов’язав життя. Він співпрацював із Лесем Курбасом та його «Молодим театром». Оформив більшість славетних вистав театру, зокрема «Осінь», «Кандіда», «Затоплений дзвін», «Різдвяний вертеп». А з 1924 року Анатоль Петрицький жив у Харкові, працював у Театрі імені Франка, Державному оперному театрі, Театрі Революції. Він виконав велику серію портретів українських письменників та артистів театру «Березіль».



Його картини були представлені на Венеційській бієнале, отримали всесвітнє визнання, подорожували світом. Надзвичайний успіх мав альбом ескізів «Театральні строї», виданий у 1929 році. Нині на аукціонах світу його продають за тисячі доларів. Цей альбом мав у своїй бібліотеці Пікассо. У 1930-х роках у числі багатьох інших українських культурних діячів Петрицький був затаврований як формаліст і конструктивіст. Йому пощастило уникнути репресій, смерті чи заслання, та унікальні видання про його творчість були знищені. 


Фото: Будинок «Слово»

12 лютого 1960 року в Києві в Інституті ядерних досліджень запустили перший вітчизняний дослідницький ядерний реактор


Це поклало початок розбудові атомної енергетики в Україні. Після аварії на ЧАЕС співробітники Інституту ядерних досліджень були в числі перших, хто взяв активну участь в боротьбі з її наслідками, і значно сприяли пом’якшенню наслідків катастрофи. Цей реактор працює і досі. У 2010 році його модернізували: встановили нові сучасні системи управління й захисту та нове сховище для відпрацьованого ядерного палива. 


Фото: «Укрінформ»


11 лютого в історії України

Читайте також

Total
0
Share