Як штучний інтелект допомагає розміновувати території. Фоторепортаж

Розмінування в Харківській обл. за допомогою дрона

23 жовтня поблизу Балаклії відбулася демонстрація нової системи для розмінування MinesEye.

Система використовує штучний інтелект для обстеження замінованих територій, не контактуючи з ними. Вона допомагає знайти міни та вибухівку як на поверхні, так і під землею завдяки магнітним і оптичним сенсорам. Попередні експерименти показали, що ефективність виявлення сягає 90%. Це включає і пластикові міни, але з ними є складнощі.

«Щодо пластикових мін: це доволі серйозна проблема, тому що магнітометр бачить аномалії магнітного поля, які створені залізними об’єктами. Пластикова міна має дуже мало заліза у своєму складі, тому їх доволі важко виявляти. Вирішення цієї проблеми досі шукається», — розповів старший науковий співробітник Інституту геофізики імені С. І. Субботіна НАН України Євген Поляченко.

Він зауважив, що металічні об’єкти можна знайти в кількох метрах під землею. Відрізнити міни від звичайних залізних об’єктів можна завдяки унікальним магнітним параметрам. Враховується також їхнє розташування на полі. 

«Іноді розташування об’єктів хаотичне, а іноді — чітке геометричне, яке, зрозуміло, було створено вручну людьми», — пояснює науковець.

Систему MinesEye розробив благодійний фонд «Фундація Поступ». Це масивний сільськогосподарський дрон, який може переносити техніку, і магнітометр. Він шукає вибухонебезпечні предмети та надсилає зібрані дані користувачам, які їх обробляють. 

«Система переважно складається з готових рішень. Дрон — це готове рішення, магнітометр — теж. Крім того, реєстрація даних, виносне обладнання. Якщо порахувати, скільки коштують усі складові системи, виходить приблизно 50–60 тисяч євро», — поділився геофізик.

Головна проблема зйомки прямо з БПЛА в тому, що двигуни безпілотника можуть заважати роботі системи через електромагнітний фон. Він впливає на показники приладу й може приховати міну. Тому розробники вирішили відвести магнітометр на два з половиною метри від двигуна. Прилад побудували так, щоб уникнути розгойдування. 

Ці дрони вже використовували в Чугуївському районі Харківської області. Там знайшли протипіхотні міни ОЗМ-72. Візуально їх не було видно, але магнітометр знайшов. Улітку цього року їх успішно прибрали з поля.
Про те, як дрони змінили хід війни, — у нашому інтерв’ю з командиром підрозділу аеророзвідки Василем Білоусом.

Читайте також

Total
0
Share