Що нового в «Шахедах»

Шахеди, ілюстративне зображення

Майже кожен вечір у Харкові розпочинається з повітряної тривоги та огидного гудіння ударних безпілотників окупантів у небі. росіяни не лише постійно атакують «Шахедами» українські міста, а й модернізують безпілотники. Розповідаємо, як змінилися ці дрони-камікадзе та які нові загрози вони несуть.

Ще у лютому стало відомо, що росія активно розробляє аналог реактивного дрона Shahed-238 — ударний безпілотник «Герань-3». Він обладнаний малогабаритним турбореактивним двоконтурним двигуном Tolou-10/13, здатен розвивати швидкість до 550–600 кілометрів на годину і долати дистанцію до 2 500 кілометрів. 

Подібні дрони росіяни, ймовірно, використали під час нещодавніх атак по Києву та Одесі. До того ж, російські «військкори» заявляють і про зміни в тактиці атак. При масованому обстрілі Одеси окупанти нібито запустили декілька Shahed-238 із різних напрямків до однієї цілі. «Шахеди» кружляли у певному районі, інші дрони проводили дорозвідку, а згодом ударні дрони одночасно завдавали концентрований удар.

Дрони-камікадзе Shahed-136, якими б'ють по українських містах, теж зазнали суттєвих змін у конструкції. Оновлені БпЛА отримали бойову частину вагою до 90 кілограмів, що суттєво збільшує руйнівну силу порівняно зі стандартними 50-кілограмовими БСТ-52

КОФЗБЧ, фото Defense Express

Бойова частина має індекс КОФЗБЧ: кумулятивно-осколково-фугасна-запалювальна. Основна вибухова речовина залишилась такою ж, як і у попередніх версіях: суміш тротилу і флегматизованого гексогену ТГФ-35П2. Проте новинка отримала додаткову запалювальну дію: в її конструкції використано порошкову суміш гідридів металів, яка забезпечує температуру горіння до 3 500°C. Це робить її особливо небезпечною під час ударів по інфраструктурі та будівлях.

Також на дрони встановлюють іранську версію 90-кілограмового заряду. На відміну від російської, вона не має запалювального компонента, проте забезпечує потужну кумулятивну, уламкову й фугасну дію. Вибухова речовина цієї модифікації базується на суміші октогену та алюмінію, а роль проміжного детонатора виконують шашки гексогену.

Понад те, росіяни модифікували двигуни Shahed-136. Начальник відділу Харківської обласної прокуратури Спартак Борисенко говорить, що у БпЛА тепер використовуються чотирициліндрові двотактні двигуни російського виробництва. До цього у Shahed-136 встановлювали двигуни MD 550 китайського або іранського виробництва. Нові двигуни стабільніші, краще працюють при умовах холоду і зменшують ризик зупинки в повітрі. Окремі елементи корпусу стали витривалішими до перегріву й вібрацій.

«За рахунок модернізації двигуна змінили тактику застосування “Шахедів”. Перед заходом на ураження вони набирають висоту до трьох тисяч метрів. Це дозволяє проходити малі вогневі групи, розташовані в Харківській області. І вже з цієї висоти “Шахед” заходить на ураження цілі», — каже Борисенко.

Одним із найбільш показових оновлень стали супутникові антени системи навігації. На одній із них виявили наліпку з маркуванням Agricultural equipment parts китайською та англійською мовами. Експерти Головного управління розвідки України припускають, що напис є свідомою спробою маскування реального призначення цих деталей. Їхній вигляд і метод виготовлення збігаються з вузлами серій «Ы», які роблять в Ірані й росії.

Уламок Шахеда серії ЬІ, фото — ГУР

росія масово замінює західні деталі у своїх дронах на китайські, знижуючи залежність від компонентів, які підпадають під міжнародні санкції. Наприклад, у нових антенах Shahed-136 програмовану логічну інтегральну схему XILINX Kintex-7 американського виробництва замінили на аналог китайської компанії Beijing Microelectronics Technology. 

У нових партіях ударних Shahed-136 російського виробництва виявили системи підключення до українських мобільних мереж. Модулі передачі даних із SIM-картами встановлюють уже масово, і використовують не лише для спостереження, а й для збирання розвідданих про роботу української ППО. Про це у репортажі «Схемам» розповів Олександр Висікан, головний судовий експерт НДІ судових експертиз.

Завдяки SIM-картам російські військові отримують інформацію, де саме були збиті їхні дрони, і можуть аналізувати ефективність української протиповітряної оборони. На перших зразках виявляли «сімки» «Київстару» та казахстанських операторів, але дедалі частіше зустрічаються російські карти без жодного маркування.

Для спостереження за маршрутом дрона і відеоконтролю моменту влучання росіяни використовувати в «Шахедах» мікрокомп'ютери, зокрема Raspberry Pi та Nvidia. Один із нещодавно досліджених фахівцями ГУР зразків дрона-камікадзе містив високошвидкісний мінікомп'ютер Nvidia Jetson Orin, а також інфрачервону камеру. 

Отримане з камери зображення комп'ютер порівнює із завантаженими в його пам'ять моделями. Це дозволяє дрону самостійно коригувати політ, уточнювати координати цілі та навіть обирати об'єкт ураження. Така функціональність дає змогу використовувати модернізований Shahed не лише як ударний БПЛА, а й як розвідник.

Також росіяни оновили іранську систему супутникової навігації Nasir. Вона стала восьмиканальною та отримала нову антену, що складається з чотирьох елементів і здатна приймати сигнали у GPS-діапазонах L1 та L5.

У травні 2025 року видання Economist повідомляло, що всередині одного з ударних дронів українські інженери знайшли записку, яка описувала нібито новий спосіб контролю «Шахедів», — через ботів у Telegram. Це спростував керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко. Згодом існування подібного методу керування заперечив консультант у галузі військових радіотехнологій Сергій «Флеш» Бескрестнов. 

«На “Шахедах” встановлений трекер, що надсилає інформацію про місцезнаходження й польотні дані: швидкість, висота. Показання надсилаються через телеграм-бот. Для надсилання використовуються мережі мобільного зв'язку та SIM-карти: російські, українські, інших країн. Цих модемів і SIM-карти в уламках ми знаходимо сотні, якщо не тисячі. Ми розуміємо це й не даємо “Шахедам” працювати через наші мережі мобільного зв'язку. Ще раз: “Шахеди” не керуються віддалено, у них немає такого функціоналу, вони просто намагаються передавати своє місце розташування», — зазначив Бескрестнов.

Збільшення швидкості і висоти, на якій літають тепер «Шахеди», ускладнює роботу мобільних вогневих груп із кулеметами та навіть вертольотів, які в попередні роки слугували ключовим інструментом для збиття дронів.

Як зазначають фахівці, проти ударних безпілотників ефективні переносні та стаціонарні зенітно-ракетні комплекси, танки Gepard із зенітною гарматою, британські системи Grawehawk. Відносно новою тактикою протидії стали дрони-перехоплювачі.

«Приблизно третину “Шахедів” збивають мобільні вогневі групи. Вони вже майже не покладаються на кулемети, а працюють з іншою зброєю. Ми почали використовувати перехоплювачі. Ви повинні знати, що ми над цим питанням працюємо давно», — зауважив Володимир Зеленський під час зустрічі з українськими та іноземними журналістами.

У травні з'явилося відео роботи перехоплювача Sting, який наздогнав Shahed на значній висоті та уразив його знизу. На кадрах видно, що дрон обладнаний тепловізором і спрацював точно навіть за умов обмеженої видимості.

У квітні 2025 року в структурі Сил безпілотних систем запрацював DarkNode — спеціалізований підрозділ, зосереджений на перехопленні ударних дронів. Уже в перший місяць DarkNode повідомив про 52 Shahed-136, знищених за допомогою новітніх вітчизняних дронів-перехоплювачів. За інформацією СБС, вартість одного перехоплювача у цьому підрозділі становить приблизно $5 000. Це значно дешевше за дрон-камікадзе росіян, вартість якого перевищує $150 000. 

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share