Робота навчальних закладів, відновлення шкіл, фінансування освіти у Харкові: підсумки навчального року

Підземна школа у Харкові

Четвертий рік поспіль діти в Харкові закінчують школу в умовах війни. За цей час жоден навчальний заклад юридично не втрачений: дошкільні, шкільні та позашкільні установи функціонують. Щодо фізичної втрати — багато навчальних закладів через сильні руйнації вже неможливо відновити. Приблизно 60% будівель пошкоджено чи зруйновано. Утім, освіта в Харкові триває.

«У цьому навчальному році навчання охопило 100 тисяч дітей у 184 школах. Це на 20% менше, ніж у 2021–2022 навчальному році та свідчить про скорочення кількості учнів. Переважна більшість дітей навчається в онлайн-форматі. Щомісяця проводиться моніторинг місцезнаходження школярів. Кожен класний керівник, кожна школа володіє інформацією, де перебуває їхній учень: за кордоном, в Україні чи в Харківській області», — зазначає Ольга Деменко, директорка департаменту освіти Харківської міської ради.

Ольга Деменко

На сьогоднішній день у місті перебуває 54,5% дітей, у Харківській області — 6,5%. В інші області виїхали 6%, і 33% — за кордон. Щодо вчителів: 80,5% залишаються в Харкові.

Тобто, у Харкові нині приблизно 54 000 школярів. Відвідували офлайн навчання 8 800 дітей. У місті є 12 безпечних локацій: чотири підземні школи, шість станцій метрополітену і два протирадіаційних укриття на базі діючих навчальних закладів. Будуються три підземні школи, повністю завершені вони будуть до кінця літа. У планах — до початку наступного навчального року залучити ще 4 000 школярів до офлайн навчання. 

Діти шести років через війну не мали можливості відвідувати дитячі садочки, що призвело до їхньої недостатньої соціалізації. Саме тому ініціювали проєкт «Метросадок». Малечу 5–6 років запрошують у вихідні дні на безпечні локації. Там із ними працюють досвідчені вихователі, аби соціалізувати дітей, навчити роботі в колективі та якісно підготувати до майбутнього навчання в школі. Наразі охоплено майже 1400 дітей дошкільного віку. Це становить 40% від загальної кількості дітей, які 1 вересня вперше сядуть за шкільні парти. 

17 травня відбудеться перший іспит національного мультипредметного тесту. Для участі зареєструвалося 80% потенційних вступників. Значна кількість дітей із Харківської області та з інших регіонів України виявили бажання складати тести саме в Харкові. 

Торік Харків став єдиним містом, де проведення НМТ відбувалося виключно в безпечних локаціях. Жоден іспит не був перерваний через повітряні тривоги, на відміну від інших міст. Там діти проведи в укриттях значний час, що вплинуло на результати тестування.

Цього року Харків знову запропонував безпечні локації для проведення НМТ. Вищі навчальні заклади також надали приміщення для тестування. Травневі тестування відбуватимуться в університетах, оскільки в школах ще триває навчання. Після завершення занять 30–31 травня тестування буде перенесено на міські безпечні локації. 

Триває робота над формуванням мережі на наступний навчальний рік, зокрема набір першокласників. На сьогодні подано 4 000 заяв, що відповідає рівню минулого року. Торік було 5 500 першокласників, а до повномасштабного вторгнення набиралося 10 тисяч.

Державний стандарт освіти залишається незмінним, проте значних змін зазнала виховна складова навчального процесу. Сьогодні особливий акцент робиться на формуванні національної ідентичності та патріотичному вихованні учнів. Це відобразилося на пріоритетах у плані виховної роботи.

З 1 вересня відбудеться зміна формату викладання предмета «Захист України», який матиме назву «Початкова загальновійськова підготовка». Розроблено новий підхід до викладання цієї дисципліни. Планується створення опорних шкіл, які матимуть необхідну сучасну інфраструктуру. Це тир, спеціалізований кабінет, стадіон і смуга перешкод. До викладання залучатимуть кваліфікованих педагогів і ветеранів, які мають відповідну освіту.

У 2022 році в Харкові створили міський координаційний центр психологічної служби. Завдяки цьому психологи зараз присутні в кожній школі та дитячому садочку. Після повернення дітей до навчання 1 вересня 2023 року саме на психологів лягло значне навантаження. Вони допомагали дітям справлятися з панічними атаками, істериками, сльозами та іншими емоційними проявами, спричиненими пережитим. 

Нині діти значною мірою адаптувалися до нових умов. Утім, психологічна підтримка та емоційне розвантаження залишаються надзвичайно важливими. Це стосується не лише дітей, а також і вчителів, оскільки професійне вигорання та перенапруження педагогів впливають на емоційний стан учнів. 

Щодо відновлення пошкоджених навчальних закладів: цей процес триває. Із 50 пошкоджених об’єктів наразі відновлено значну частину. Але першочерговим є відбудова житла, щоби харків’яни мали змогу повернутися до своїх домівок. Лише після цього вони повернуться до Харкова з дітьми, які підуть до шкіл. 

Цей матеріал створено завдяки заходу в нашому пресцентрі.

Якщо ви хочете провести в нас свою зустріч, пресконференцію, дискусію абощо — напишіть нам у телеграм або на пошту.

Ставайте частиною спільноти «Накипіло» —підтримайте своє медіа

Читайте також

Total
0
Share