Харків — місто, яке щодня відчуває наслідки війни. Руйнування історичних будівель, знищення пам’ятників, удари по житлових кварталах — все це частина російської агресії. Попри труднощі, місто не здається: триває відбудова зруйнованих будинків, замінюються символи, а найголовніше — живе дух спротиву, який об’єднує харків’ян у боротьбі за майбутнє.
Харківська школа, де українські захисники розгромили окупантів
Понівечені стіни школи № 134 пам’ятають важкий бій 27 лютого. Тоді спецпризначенці російського гру прорвалися в Харків і зайняли оборону в будівлі навчального закладу. Багатогодинне протистояння закінчилося перемогою українських оборонців. Деяких окупантів взяли в полон, інших — ліквідували. В операції брали участь вояки ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, підрозділ «Альфа», спецпідрозділ ГУР МО Kraken та ДФТГ «Фрайкор».
Будівля школи, зведена в 1936 році, — пам’ятка архітектури, пережила Другу світову війну.
Напис «ХАРКІВ», який не вцілів після російського обстрілу
На виїзді з міста, на об’їзній дорозі, стоїть великий напис «ХАРКІВ». Колись він був яскраво розфарбований у синьо-жовті кольори. Після численних обстрілів фарба зійшла, залишивши іржаве залізо. Деякі літери зникли, зокрема буква «І». Складається враження, що окупанти прицільно стріляли по напису, прагнучи стерти сліди української ідентичності.
В’їзні пілони як свідки історії
Два в’їзні стовпи-пілони у стилі сталінської архітектури, зведені у 1954 році, позначають межі Харкова. Вони збереглися з радянських часів, у 2008 році пройшли косметичне оновлення. На початку повномасштабного вторгнення знак був пошкоджений. Згодом російський напис на ньому замінили на український.
Місце пам’яті, символ незламності
Наприкінці лютого 2022 року росіяни припинили спроби захопити місто з землі та почали знищувати з повітря. 1 березня дві крилаті ракети поцілили в дорогу на майдані Свободи та в Будинок рад, де розміщувалися обласна адміністрація та рада. На той час у будівлі перебували волонтери, добровольці тероборони. За підрахунками прокуратури, внаслідок ворожої атаки загинули 33 людини. Харків’янина Дениса Панікарова суд визнав винним у наведенні ракет на будівлю та призначив йому довічне ув’язнення.
Будинок рад частково зруйнований і не підлягає відновленню. Вибухова хвиля від удару крилатих ракет уразила сусідні будинки. Зокрема, сусідній бізнес-центр «Паралель 50». До зими 2021 року там був офіс нашої редакції. Вулиця Свободи, яка межує з Будинком рад, стала однією з найобстрілюваніших у перші місяці широкомасштабного нападу росії.
Щороку 1 березня до будівлі адміністрації приходять родичі й близькі загиблих, аби вшанувати їхню пам’ять.
Ще одна пам’ятка архітектури, яка зберігає рани від крилатих ракет
2 березня окупанти поцілили по Палацу праці. Вибухова хвиля поширилася на міську раду та житлові будинки.
Пам’ятку архітектури побудували в 1914–1916 роках. Архітектор Іполит Претро поєднав у дизайні елементи неокласицизму та модерну, прикрасив центральний вхід скульптурами. Спочатку це був прибутковий будинок страхового товариства «росія», у радянський період — Всеукраїнська Рада профспілок і Народний комісаріат праці. До широкомасштабного нападу росії на верхніх поверхах Палацу праці розташовувалися офіси, а на нижніх — магазини, кафе, аптека.
Відео з музикантами, які грають і співають навколо зруйнованої шестиповерхової будівлі, розлетілися світом.
Атака на освіту та правоохоронців
У той же день на кілька годин раніше обстріли значно пошкодили управління Нацполіції та СБУ, а також сусідню будівлю економічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Повітряна атака забрала життя чотирьох людей, 15 людей постраждали.
Відновлення зруйнованих будинків на Північній Салтівці
На Північній Салтівці тривають роботи з реконструкції уражених масовими обстрілами багатоповерхівок. У будинках замінили плити перекриття, утеплили підвали, відремонтували покрівлі та встановили нові вікна. Відновлюється ліфтове обладнання, знищене пожежами. Відбудова житлового фонду є частиною масштабної програми з реконструкції міста. Це дозволить людям повернутися до своїх домівок.
Понівечений пам’ятник дітям у міському парку
Від 2022 року Центральний парк Харкова неодноразово зазнавав ракетних і авіаційних обстрілів. Від ворожих ударів постраждали працівники, шкоди зазнали рослини, атракціони, пам’ятники.